Vuokattihiihto 23.3.2013

2013

Sarjat

posCat cat # name Club Time behind
1 M 120 km 1196 Arttu Salminen Viialan Viri 6:22:09 +
2 M 120 km 1055 Joonas Hollo KHS 6:23:31 + 1.23
3 M 120 km 1451 Rauno Koski Vammalan Moottorisaha 6:36:45 + 14.37
4 M 120 km 1189 Ilpo Riihijärvi Raahe 6:40:14 + 18.05
5 M 120 km 1199 Marko Piipponen Tuupovaaran urheilijat 6:43:54 + 21.45
6 M 120 km 1453 Henri Vähä-Ypyä Sompaveiko 6:52:11 + 30.02
7 M 120 km 1198 Timo Heikkilä Valkeakosken Haka 7:09:55 + 47.46
8 M 120 km 1122 Henrik Enke Joutsa 7:17:22 + 55.13
9 M 120 km 435 Pauli Pesonen Suvituulitiimi Turku 7:22:19 + 1.00.10
10 M 120 km 1121 Tuomas Olsen Pernoon Rajamiehet 7:22:37 + 1.00.28
11 M 120 km 1125 Juha KARPPINEN VHS 7:23:10 + 1.01.01
12 M 120 km 1078 Mikko Petäjämäki 7:23:32 + 1.01.23
13 M 120 km 531 Tuikkanen Samuli Ykspihlajan Reima 7:30:27 + 1.08.18
14 M 120 km 1192 Ilkka Kasila Kainuun Prikaati 7:38:26 + 1.16.18
15 M 120 km 1193 Antti Vesterinen Kainuun Prikaati 7:38:27 + 1.16.18
16 M 120 km 1190 Andrew Sitnikov 7:58:15 + 1.36.06
17 M 120 km 1112 Marko Kyyrö 7:58:17 + 1.36.08
18 M 120 km 1126 Avo KIRSIPUU Kirss 7:59:16 + 1.37.07
19 M 120 km 1180 Alar Just Team TT 7:59:16 + 1.37.07
20 M 120 km 1124 Jukka Sorvoja Huhtasuon Hiihto 2000 8:09:51 + 1.47.42
21 M 120 km 1120 Petri Raveala Electrofit.fi Hiihtokoulu 8:11:13 + 1.49.04
22 M 120 km 1123 Tuomo Erola Väsyneet Isät 8:11:14 + 1.49.05
23 M 120 km 1197 Anssi Tervonen SPP-56 8:16:18 + 1.54.09
24 M 120 km 1080 Panu Eerola Pernoon Rajamiehet 8:24:14 + 2.02.05
25 M 120 km 1074 Isko Kuitunen Dream Patovahti 8:25:29 + 2.03.20
26 M 120 km 1194 Sauli Vänskä Kainuun Prikaati 8:28:49 + 2.06.40
27 M 120 km 1191 Antti Kilpeläinen Sotkamo brutal gladiators 8:56:34 + 2.34.25
28 M 120 km 1067 Anttoni Putkonen 8:58:01 + 2.35.52
1 M 30 km perinteinen 2202 Janne Tervo Sotkamon Jymy 1:28:01 +
2 M 30 km perinteinen 2203 Pekka Pääkkönen Sotkamon Jymy 1:30:51 + 2.51
3 M 30 km perinteinen 2230 Antti Kartano SHS 1:34:06 + 6.06
4 M 30 km perinteinen 2236 Juho Uotila Nakkilan Vire 1:34:20 + 6.20
5 M 30 km perinteinen 2121 Tommi Nissinen suonenjoen vasama 1:34:21 + 6.21
6 M 30 km perinteinen 2116 Tuomas Nurkkala Vuokatin Urheiluopisto 1:37:40 + 9.40
7 M 30 km perinteinen 2218 Jussi Rytky Haapaveden Urheilijat 1:37:40 + 9.40
8 M 30 km perinteinen 2231 Juho Pienimäki Kyrön Voima 1:37:43 + 9.43
9 M 30 km perinteinen 2275 Antti Parkkinen Ylöjärven Urheilijat 1:37:49 + 9.49
10 M 30 km perinteinen 2233 Ari Haukilahti Veteli 1:37:54 + 9.54
11 M 30 km perinteinen 2243 Jussi Sorvisto Vuokatin Urheiluopisto 1:40:03 + 12.03
12 M 30 km perinteinen 2280 Kimmo Hietamäki 1:40:04 + 12.04
13 M 30 km perinteinen 2126 Valtteri Saukkonen Leppävirran Viri 1:41:58 + 13.58
14 M 30 km perinteinen 2239 Sami Koivu Maakunta 1:41:58 + 13.58
15 M 30 km perinteinen 2221 Daniel Åbacka IS Söderby 1:43:01 + 15.01
16 M 30 km perinteinen 2092 Osmo Tiikkainen Pro Agria Kainuu 1:46:32 + 18.32
17 M 30 km perinteinen 2216 Tommy Åbacka IS Söderby 1:46:32 + 18.32
18 M 30 km perinteinen 2273 Jesse Miettinen Vuokatin Urheiluopisto 1:47:28 + 19.28
19 M 30 km perinteinen 2220 Jari Kyllönen Suomussalmen Rasti 1:47:49 + 19.49
20 M 30 km perinteinen 2125 Tuomas Parhiala Tahko Spa 1:48:07 + 20.07
21 M 30 km perinteinen 2058 Markku Auvinen kajaanin kuohu 1:49:02 + 21.02
22 M 30 km perinteinen 2276 Juho Mikkonen Sulkava 1:49:49 + 21.49
23 M 30 km perinteinen 2057 Sven-Erik Libäck Ik Kronan 1:51:29 + 23.29
24 M 30 km perinteinen 2222 Niilo Hartikainen 1:52:27 + 24.27
25 M 30 km perinteinen 2213 Eino Hyttinen juuan jänne 1:52:45 + 24.45
26 M 30 km perinteinen 2242 Arttu Lukkari Sotkamon Jymy 1:53:17 + 25.17
27 M 30 km perinteinen 2223 Ilmari Lamberg 1:54:26 + 26.26
28 M 30 km perinteinen 2032 Timo Pohjola Reima 1:55:12 + 27.12
29 M 30 km perinteinen 2204 Ari Alajoki Kokkola 1:57:02 + 29.02
30 M 30 km perinteinen 2095 Ari-Pekka Rajaranta 1:57:54 + 29.54
31 M 30 km perinteinen 2224 Roni Knuutila 1:57:55 + 29.55
32 M 30 km perinteinen 2209 Petri Hautakoski Alavieska 1:57:56 + 29.56
33 M 30 km perinteinen 2035 Ari Grönstrand Cramo group 1:58:37 + 30.37
34 M 30 km perinteinen 2119 Marko Paavola YIT Teollisuus Oy 1:59:27 + 31.27
35 M 30 km perinteinen 2193 Esko Viitasaari Best-Hall Oy 2:00:03 + 32.03
36 M 30 km perinteinen 2117 Ari Väätäjä Capp 2:01:00 + 33.00
37 M 30 km perinteinen 2067 Tom Emet 2:01:49 + 33.49
38 M 30 km perinteinen 2111 Carlo Kupila Electrofit.fi Hiihtokoulu 2:03:15 + 35.15
39 M 30 km perinteinen 2053 Leonid Primak Bike Sky team Gornyak 2:03:42 + 35.42
40 M 30 km perinteinen 2194 Tomi Junkkila Best-Hall Oy 2:04:08 + 36.08
41 M 30 km perinteinen 2102 Osmo Horppu 2:04:10 + 36.10
42 M 30 km perinteinen 2214 Markku Nevala Pölkky Oy 2:05:45 + 37.44
43 M 30 km perinteinen 2241 Antti Leppävuori KL 2:06:18 + 38.18
44 M 30 km perinteinen 2206 Kari Leivonen Vantaa 2:06:27 + 38.27
45 M 30 km perinteinen 2127 Viktor SMIRNOV Gornyak 2:06:52 + 38.52
46 M 30 km perinteinen 2114 Jukka Ruotsalainen Nets Oy 2:08:28 + 40.28
47 M 30 km perinteinen 2234 Sören Pått LähiTapiola 2:10:01 + 42.01
48 M 30 km perinteinen 2300 Vesa Kaski 2:10:53 + 42.52
49 M 30 km perinteinen 2235 Jarmo Salonen Aitoo 2:12:38 + 44.38
50 M 30 km perinteinen 2297 Matti Lukkari 2:12:47 + 44.46
51 M 30 km perinteinen 2189 Raimo Piirainen KL 2:12:52 + 44.52
52 M 30 km perinteinen 2294 Esko Turunen 2:13:21 + 45.21
53 M 30 km perinteinen 2186 Ari Väänänen oulun hiihtoseura 2:14:16 + 46.16
54 M 30 km perinteinen 2113 Sami Paavola Vakan Varmaat 2:14:31 + 46.31
55 M 30 km perinteinen 2076 Joonas Ylä-Rautio 2:14:39 + 46.39
56 M 30 km perinteinen 2201 Kaarlo Koskinen 2:14:50 + 46.50
57 M 30 km perinteinen 2094 Tero Ahtonen 2:14:51 + 46.51
58 M 30 km perinteinen 2210 Pekka Loikkanen 2:15:11 + 47.10
59 M 30 km perinteinen 2084 Tuomas Yli-Hietanen 2:15:15 + 47.15
60 M 30 km perinteinen 2287 Hannu Holappa Kuortaneen Urheiluopisto 2:16:00 + 48.00
61 M 30 km perinteinen 2190 Heikki Perkiö vähäkyrö 2:16:31 + 48.31
62 M 30 km perinteinen 2283 Esa Rinne 2:19:00 + 51.00
63 M 30 km perinteinen 2022 Timo Halmetoja Haapavesi 2:19:07 + 51.07
64 M 30 km perinteinen 2281 Ari Parkkinen Are Oy 2:20:54 + 52.54
65 M 30 km perinteinen 2290 Martti Heikkinen 2:22:09 + 54.09
66 M 30 km perinteinen 2219 Tommi Kemppainen 2:23:01 + 55.01
67 M 30 km perinteinen 2059 Tapani Puumalainen 2:23:29 + 55.29
68 M 30 km perinteinen 2043 Esa Vesterinen Hyvinkää 2:23:40 + 55.40
69 M 30 km perinteinen 2001 Arto Viitala Nivala 2:25:00 + 57.00
70 M 30 km perinteinen 2061 Juha Lyly-Yrjänäinen Transtech Oy 2:25:41 + 57.41
71 M 30 km perinteinen 2118 Jouni Karppi RRR 2:26:49 + 58.49
72 M 30 km perinteinen 2072 Pasi Makkonen 2:27:06 + 59.05
73 M 30 km perinteinen 2097 Hannu Pitkänen Stora Enso Metsä 2:27:26 + 59.26
74 M 30 km perinteinen 2292 Jorma Neuvonen VR Urheilu 2:27:27 + 59.27
75 M 30 km perinteinen 2103 Seppälä Riku Vetelin Fitness-hiihtäjät 2:28:32 + 1.00.32
76 M 30 km perinteinen 2028 Tatu Mustonen 2:29:07 + 1.01.07
77 M 30 km perinteinen 2052 Risto Pulkkinen 2:29:11 + 1.01.11
78 M 30 km perinteinen 2107 Pentti Rautakoski Kempele 2:29:55 + 1.01.55
79 M 30 km perinteinen 2198 Timo Keski-Karhu Teuva 2:30:20 + 1.02.20
80 M 30 km perinteinen 2006 Ossi Kilpeläinen Saviahon Sampo 2:30:29 + 1.02.29
81 M 30 km perinteinen 2033 Jouko Ruotsalainen 2:30:39 + 1.02.39
82 M 30 km perinteinen 2079 Matti Ylilehto Transtech Oy 2:31:02 + 1.03.02
83 M 30 km perinteinen 2299 Timo Haapaniemi Prima Ski-Team 2:31:14 + 1.03.13
84 M 30 km perinteinen 2232 Janne Lintunen Sulkavan Tarmo 2:32:24 + 1.04.24
85 M 30 km perinteinen 2302 Juha Ekola Stora Enso Metsä 2:33:43 + 1.05.43
86 M 30 km perinteinen 2101 Jyrki Nieminen Stora Enso Metsä 2:33:43 + 1.05.43
87 M 30 km perinteinen 2122 Simo Sipari Hiihtoukot 2:34:21 + 1.06.21
88 M 30 km perinteinen 2291 Severi Honkanen Perhon Kiri 2:35:52 + 1.07.52
89 M 30 km perinteinen 2014 Renne Häyrynen 2:36:02 + 1.08.02
90 M 30 km perinteinen 2039 Hannu Tikkanen KL 2:36:59 + 1.08.59
91 M 30 km perinteinen 2295 Pertti Tuominen 2:37:29 + 1.09.29
92 M 30 km perinteinen 2088 Reijo Moilanen Keva 2:38:58 + 1.10.57
93 M 30 km perinteinen 2112 Jouko Moilanen 2:39:14 + 1.11.14
94 M 30 km perinteinen 1772 Krister Leiviskä 2:39:39 + 1.11.39
95 M 30 km perinteinen 2093 Vesa Linnamo KL 2:39:46 + 1.11.46
96 M 30 km perinteinen 2288 Mikko Jylhänkangas Vuokatin Urheiluopisto 2:40:15 + 1.12.15
97 M 30 km perinteinen 2086 Veli Koponen VR Urheilu 2:42:04 + 1.14.04
98 M 30 km perinteinen 2002 Kari Kohtamäki Ilmajoki 2:42:13 + 1.14.12
98 M 30 km perinteinen 2042 Raimo Vattulainen Kuopio 2:42:13 + 1.14.12
100 M 30 km perinteinen 2066 Sebastian Forsberg 2:42:59 + 1.14.59
101 M 30 km perinteinen 2228 Markku Liikanen Puijonlaakson Hitaat 2:43:14 + 1.15.14
102 M 30 km perinteinen 2208 Juhani Korpela 2:43:22 + 1.15.22
103 M 30 km perinteinen 2056 Pasi Lahti Prima Ski-Team 2:43:42 + 1.15.42
104 M 30 km perinteinen 2124 Risto Broman 2:44:55 + 1.16.55
105 M 30 km perinteinen 2080 Jukka Ojala 2:46:36 + 1.18.36
106 M 30 km perinteinen 2278 Tuomo Palmu 2:47:03 + 1.19.03
107 M 30 km perinteinen 2060 Mika Rantakangas Transtech Oy 2:47:07 + 1.19.07
108 M 30 km perinteinen 2077 Tapio Tuominen Helsingin Latu 2:48:35 + 1.20.35
109 M 30 km perinteinen 2027 Sakari Kinnunen Kannonkosken Kiho 2:50:29 + 1.22.29
110 M 30 km perinteinen 2026 Kari Leppänen Kannonkosken Kiho 2:50:30 + 1.22.30
111 M 30 km perinteinen 2289 Juha Pyykkö Aunuksen Veto 2:50:47 + 1.22.47
112 M 30 km perinteinen 2109 Mikko Ampuja 2:50:53 + 1.22.53
113 M 30 km perinteinen 2024 Ilkka Ala-Kasari Kaeser 2:51:19 + 1.23.19
114 M 30 km perinteinen 2104 Christer Johnsson 2:51:56 + 1.23.56
115 M 30 km perinteinen 2070 Kari Reimari Hollola 2:52:01 + 1.24.01
116 M 30 km perinteinen 2082 Jukka Sipilä Hollola 2:52:01 + 1.24.01
117 M 30 km perinteinen 2048 Kasperi Leppänen Prima Ski-Team 2:52:09 + 1.24.09
118 M 30 km perinteinen 2096 Kari Rekonen 2:52:10 + 1.24.10
119 M 30 km perinteinen 2115 Jukka Jännetyinen 2:52:35 + 1.24.35
120 M 30 km perinteinen 2293 Veli Matti Kuikka 2:54:06 + 1.26.05
121 M 30 km perinteinen 2074 Juha Viskari Hiihtoukot 2:54:48 + 1.26.48
122 M 30 km perinteinen 2005 Pentti Järvinen Pyhäsalmi 2:56:23 + 1.28.23
123 M 30 km perinteinen 2199 Jorma Sainio KL 2:56:52 + 1.28.52
124 M 30 km perinteinen 2227 Mika Kilpeläinen KMV 2:57:37 + 1.29.36
125 M 30 km perinteinen 2237 Martti Kaunisto SASKY/SAKU -miehet 2:58:00 + 1.30.00
126 M 30 km perinteinen 2123 Arto Nyström KL 2:58:07 + 1.30.07
127 M 30 km perinteinen 2195 Ilkka Suvanto Varma 2:58:30 + 1.30.30
128 M 30 km perinteinen 2105 Samppa Ahola Kiinteistöpalvelu Ahola 2:59:03 + 1.31.03
128 M 30 km perinteinen 2106 Iivari Ahola Kiinteistöpalvelu Ahola 2:59:03 + 1.31.03
130 M 30 km perinteinen 2098 Juha Järvistö Stora Enso Metsä 2:59:36 + 1.31.35
131 M 30 km perinteinen 2038 Kimmo Hirvikallio SMA Mineral Oy 2:59:38 + 1.31.38
132 M 30 km perinteinen 2205 Pekka Kirsilä Spraytec Oy 3:00:21 + 1.32.21
133 M 30 km perinteinen 2085 Jarmo Huhtanen VR Urheilu 3:00:58 + 1.32.58
134 M 30 km perinteinen 2055 Pekka Hosio Champion Door Oy 3:01:56 + 1.33.56
135 M 30 km perinteinen 2110 Perttu Härkönen 3:02:17 + 1.34.17
136 M 30 km perinteinen 2041 Ari Kyllönen 3:02:35 + 1.34.35
137 M 30 km perinteinen 2087 Teuvo Saukko VR Urheilu 3:02:38 + 1.34.37
138 M 30 km perinteinen 2071 Mikko Kilpeläinen 3:02:41 + 1.34.41
139 M 30 km perinteinen 2200 Aki Mursula Mondo Minerals 3:02:42 + 1.34.42
140 M 30 km perinteinen 2025 Urpo Schroderus 3:02:43 + 1.34.43
141 M 30 km perinteinen 2068 Pekka Soininen TEAM KOFF 3:03:14 + 1.35.14
142 M 30 km perinteinen 2075 Jan Huldén IK Myran 3:06:50 + 1.38.50
143 M 30 km perinteinen 2211 Göran Skogvik 3:11:43 + 1.43.43
144 M 30 km perinteinen 2015 Veijo Rönkkö Mäntylahden Veto 3:13:34 + 1.45.34
145 M 30 km perinteinen 2029 Harri Karhu KoU 3:13:50 + 1.45.50
146 M 30 km perinteinen 2108 Matti Holopainen 3:13:53 + 1.45.52
147 M 30 km perinteinen 2226 Ilpo Kankkunen 3:15:01 + 1.47.01
148 M 30 km perinteinen 2298 Antti Linna Maalausliike Antti Linna Oy 3:15:27 + 1.47.27
149 M 30 km perinteinen 2083 Jari Sipilä 3:18:19 + 1.50.19
150 M 30 km perinteinen 2010 Sakari Mäki-Fränti Nordkalk-Team 3:19:34 + 1.51.34
151 M 30 km perinteinen 2034 Veikko Grönstrand Cramo group 3:20:44 + 1.52.44
152 M 30 km perinteinen 2050 Mikko Lyytikäinen Prima Ski-Team 3:20:51 + 1.52.51
153 M 30 km perinteinen 2003 Kari Innala 3:22:51 + 1.54.50
154 M 30 km perinteinen 2225 Heikki Alatalo Ammattiopisto LAPPIA 3:31:15 + 2.03.15
155 M 30 km perinteinen 2011 Bo-Göran Williamsson Nordkalk-Team 3:32:06 + 2.04.06
156 M 30 km perinteinen 2120 Alpo Jokelainen KL 3:33:08 + 2.05.08
157 M 30 km perinteinen 2063 Olli-Pekka Kilpeläinen Transtech Oy 3:34:30 + 2.06.30
158 M 30 km perinteinen 2215 Jarno Hellström Mäntsälä 3:37:51 + 2.09.51
159 M 30 km perinteinen 2128 Mart PUUSEPP EWK 3:38:04 + 2.10.04
160 M 30 km perinteinen 2069 Kalevi Ali-keskikylä 3:38:21 + 2.10.21
161 M 30 km perinteinen 2296 Timo Muje hyvä yritys 3:38:44 + 2.10.44
162 M 30 km perinteinen 2212 Reijo Hiltunen 3:40:57 + 2.12.57
163 M 30 km perinteinen 2018 Hannu Ala-Lahti Kuortaneen Urheiluopisto 3:42:39 + 2.14.38
164 M 30 km perinteinen 2044 Tom Händelin Prima Ski-Team 3:47:20 + 2.19.20
165 M 30 km perinteinen 2091 Juha Rehula KL 3:51:36 + 2.23.36
166 M 30 km perinteinen 2191 Timo Korhonen KL 3:51:37 + 2.23.37
167 M 30 km perinteinen 2016 Keijo Kokkonen Varpaisjärven Vire 3:54:34 + 2.26.34
168 M 30 km perinteinen 2012 Matti Halonen 4:05:19 + 2.37.19
169 M 30 km perinteinen 2284 Eero Niskala 4:10:37 + 2.42.37
170 M 30 km perinteinen 2004 Jarmo Malmivaara SKO Ski-Team 4:14:30 + 2.46.30
171 M 30 km perinteinen 2023 Hemmo Häyrynen 4:22:07 + 2.54.06
172 M 30 km perinteinen 2073 Risto Häyrynen 4:22:08 + 2.54.08
173 M 30 km perinteinen 2279 John Bruzzo LUT 5:02:48 + 3.34.48
174 M 30 km perinteinen 2188 Arend Schwab 5:02:52 + 3.34.51
1 M 30 km vapaa 1948 Petteri Kymäläinen Kuusamon Erä-Veikot 1:23:00 +
2 M 30 km vapaa 1766 Joel Sariola Oulun hiihtoseura 1:24:27 + 1.28
3 M 30 km vapaa 205 Mika Pekkanen 1:24:29 + 1.30
4 M 30 km vapaa 1969 Henri Kujala Nivalan Urheilijat 1:26:05 + 3.06
5 M 30 km vapaa 1718 Alexei Fedorov SK Romashkovo 1:26:12 + 3.13
6 M 30 km vapaa 1924 Tommy Brännkärr Sk Åsen 1:27:04 + 4.05
7 M 30 km vapaa 1776 Christian Backman IF Minken 1:27:16 + 4.16
8 M 30 km vapaa 1804 STEPAN STAROVOYTOV 1:29:26 + 6.27
9 M 30 km vapaa 1893 Timo Heikkinen Sotkamon Jymy 1:29:27 + 6.27
10 M 30 km vapaa 135 Aleksandre Kulagin 1:30:01 + 7.01
11 M 30 km vapaa 1942 Eero Luoma-aho Pyhäjärven Pohti 1:31:03 + 8.03
12 M 30 km vapaa 1954 Kalle Määttä Intersport Piipponen 1:31:11 + 8.12
13 M 30 km vapaa 288 Lauri Mannila Saloisten Reipas 1:32:32 + 9.33
14 M 30 km vapaa 1878 Aleksandr Tkachenko 1:33:11 + 10.12
15 M 30 km vapaa 1720 Yury Vlasov SK Romashkovo 1:33:17 + 10.18
16 M 30 km vapaa 1904 Kalevi Leinonen Ähtärin Urheilijat 1:33:40 + 10.40
17 M 30 km vapaa 1728 Dmitry Polomoshnov 1:33:54 + 10.54
18 M 30 km vapaa 1751 Veli-Matti Hietamäki 1:34:06 + 11.07
19 M 30 km vapaa 1785 Väinö Mäkilä VR Urheilu 1:34:16 + 11.16
20 M 30 km vapaa 1971 Eero Vuollet Posion Pyrintö 1:35:17 + 12.18
21 M 30 km vapaa 1801 Petri Hämäläinen 1:35:33 + 12.34
22 M 30 km vapaa 1982 Miika Huhtala 1:35:59 + 13.00
23 M 30 km vapaa 1955 Sami Määttä Intersport Piipponen 1:36:07 + 13.08
24 M 30 km vapaa 1713 Arto Juutinen TuuU 1:36:39 + 13.39
25 M 30 km vapaa 1919 Risto-Matti Niskanen Koneurakointi Veljekset Hyvönen Oy 1:38:42 + 15.43
26 M 30 km vapaa 228 Hannu Kymäläinen 1:39:12 + 16.12
27 M 30 km vapaa 1961 Pekka Lampinen Haapajärvi 1:39:23 + 16.24
28 M 30 km vapaa 1974 Tero Lumilampi PVJJK 1:39:26 + 16.26
29 M 30 km vapaa 1899 Hannu-Pekka Vehmas Siilinjärven Hiihtoseura 1:40:04 + 17.04
30 M 30 km vapaa 1783 Hannu Anttonen VR Urheilu 1:40:08 + 17.09
31 M 30 km vapaa 1897 Raimo Järvelä Aution Keittiöt 1:40:28 + 17.29
32 M 30 km vapaa 1768 Jaakko Istolahti Ylistaron Kilpa-veljet 1:40:39 + 17.39
33 M 30 km vapaa 1811 Georg HOEFELMAIER SC Riederau 1:40:49 + 17.50
34 M 30 km vapaa 1767 Timo Kauppila Isokyrö 1:41:19 + 18.20
35 M 30 km vapaa 1798 Jyrki Riekki 1:41:22 + 18.23
36 M 30 km vapaa 137 Jukka-pekka Perkiö vähänkyrön viesti 1:41:25 + 18.26
37 M 30 km vapaa 1944 Tatu Tervo Kainuun Prikaati 1:41:32 + 18.32
38 M 30 km vapaa 1909 veikko mannermaa jylhämän harrastekerho 1:41:40 + 18.40
39 M 30 km vapaa 285 Ilkka Jarva Vuokatin Urheiluopisto 1:41:59 + 18.59
40 M 30 km vapaa 293 Toni Taavit Saininen 1:42:00 + 19.01
41 M 30 km vapaa 1722 Timo Mäntylä Intersport Elo 1:42:38 + 19.38
42 M 30 km vapaa 1930 Petri Huttunen 1:42:56 + 19.57
43 M 30 km vapaa 211 Hannu Immonen 1:42:58 + 19.59
44 M 30 km vapaa 1943 Matti Luoma-aho Pyhäjärven Pohti 1:43:05 + 20.05
45 M 30 km vapaa 1931 Risto Kuivalainen JuJä 1:43:06 + 20.07
46 M 30 km vapaa 1789 samuli Ervasti kev 1:43:31 + 20.32
47 M 30 km vapaa 1960 Arto Ahokas 1:45:32 + 22.32
48 M 30 km vapaa 1791 Petri Snellman 1:45:33 + 22.33
49 M 30 km vapaa 1950 Matti Tilikainen Kuopio 1:45:33 + 22.33
50 M 30 km vapaa 1912 Juha Nissinen YIT Rakennus YARA 1:45:40 + 22.40
51 M 30 km vapaa 1946 Kari Mäkinen Kainuun Prikaati 1:46:09 + 23.09
52 M 30 km vapaa 2031 Antero Torssonen 1:46:42 + 23.42
53 M 30 km vapaa 1743 Seppo Rauhala KöKa 1:46:43 + 23.44
54 M 30 km vapaa 1940 Eino Korhonen Heinämäen kyläseura 1:46:49 + 23.49
55 M 30 km vapaa 1779 Heikki Turunen 1:47:05 + 24.05
56 M 30 km vapaa 244 Ville Korpi Laihian Luja 1:47:29 + 24.29
57 M 30 km vapaa 213 Alexander Molchanov 1:47:38 + 24.39
58 M 30 km vapaa 1812 Mart VALBA Eesti Worldloppeti Klubi 1:47:55 + 24.55
59 M 30 km vapaa 1952 Esa Kinnunen metsähallitus 1:49:13 + 26.14
60 M 30 km vapaa 1913 Kimmo Tauriainen 1:49:13 + 26.14
61 M 30 km vapaa 1938 Seppo Myyryläinen 1:49:28 + 26.29
62 M 30 km vapaa 1976 Ville Kinnunen 1:49:38 + 26.39
63 M 30 km vapaa 1803 Tero Askola Tervon Palomiehet ry 1:49:39 + 26.39
64 M 30 km vapaa 138 Ilpo Turunen 1:49:39 + 26.40
65 M 30 km vapaa 1941 Hannu Manninen Jedu Pyhäjärvi 1:49:40 + 26.41
65 M 30 km vapaa 1975 Riku Kähkönen PVJJK 1:49:40 + 26.41
67 M 30 km vapaa 1906 Matti Korpi Evijärven urheilijat 1:50:32 + 27.32
68 M 30 km vapaa 1773 Reijo Niskanen 1:50:49 + 27.49
69 M 30 km vapaa 1734 Timo Liikanen 1:50:54 + 27.55
70 M 30 km vapaa 1742 Jouni Tahkola KöKa 1:50:57 + 27.57
71 M 30 km vapaa 1745 Santeri Karppinen Vaasan Hiihtäjät 1:51:00 + 28.01
72 M 30 km vapaa 1775 Valery Gorbenko 1:51:22 + 28.22
73 M 30 km vapaa 1746 Asko Karppinen Vaasan Hiihtäjät 1:51:26 + 28.27
74 M 30 km vapaa 1901 Jussi Alamäki 1:52:11 + 29.12
75 M 30 km vapaa 1928 Kauno Mourujärvi Kuopio 1:52:20 + 29.21
76 M 30 km vapaa 1777 Roland Backman Vasa Skidklubb 1:52:21 + 29.21
77 M 30 km vapaa 1701 Tapio Karhu 1:52:22 + 29.23
78 M 30 km vapaa 1939 Per-Ole Sund Vasa Skidklubb 1:52:23 + 29.24
79 M 30 km vapaa 1755 Hannu Korkiakoski Transtech Oy 1:52:34 + 29.35
80 M 30 km vapaa 1797 Tapani Karvonen Stora Enso Metsä 1:53:00 + 30.00
81 M 30 km vapaa 1947 Peetu Mattola Haapaveden urheilijat/ammattiopisto 1:53:22 + 30.22
82 M 30 km vapaa 2376 Markku Frick Primus Motor 1:53:34 + 30.34
83 M 30 km vapaa 1889 Jukka Kemppainen MTT Sotkamo 1:54:23 + 31.24
84 M 30 km vapaa 249 Petri Valve Valve Ski-Team 1:54:34 + 31.34
85 M 30 km vapaa 1784 Veikko Kolehmainen VR Urheilu 1:54:43 + 31.43
86 M 30 km vapaa 1945 Janne Ottavainen Kainuun Prikaati 1:54:44 + 31.44
87 M 30 km vapaa 1770 Arto Sikanen Karttulan Urheilijat 1:54:48 + 31.49
88 M 30 km vapaa 1959 Valtteri Toivola TU 1:54:52 + 31.52
89 M 30 km vapaa 1756 Qvick Rauno Pyhäsalmen Syke 1:54:52 + 31.52
90 M 30 km vapaa 281 Konstantin Zolotarev Karjala Park 1:55:11 + 32.11
91 M 30 km vapaa 2379 Juha Ronkainen 1:55:36 + 32.36
92 M 30 km vapaa 319 Vesa Kaihola 1:55:38 + 32.38
93 M 30 km vapaa 1925 Jukka Hujanen 1:55:38 + 32.38
94 M 30 km vapaa 1749 Juhani Leinonen Lemminkäinen 1:55:43 + 32.44
95 M 30 km vapaa 1705 Hannu Korpi Sulkavan Sudet 1:55:54 + 32.54
96 M 30 km vapaa 1881 Sauli Peltoniemi Best-Hall Oy 1:55:55 + 32.56
97 M 30 km vapaa 1790 Alexander Ramazanov Mipt-o-team 1:55:57 + 32.58
98 M 30 km vapaa 1805 Jorma Vehviläinen KL 1:56:20 + 33.20
99 M 30 km vapaa 1937 Jouni Honkala Turun Varuskunnan urheilijat 1:56:27 + 33.27
100 M 30 km vapaa 287 Jussi Lahtinen 1:56:41 + 33.42
101 M 30 km vapaa 289 Ilkka Roni 1:56:53 + 33.54
102 M 30 km vapaa 2380 Aleksei Radionov 1:57:26 + 34.27
103 M 30 km vapaa 2375 Antti-Jussi Hirvonen Liperin Taimi 1:57:46 + 34.47
104 M 30 km vapaa 1774 Henri Välilä 1:59:11 + 36.11
105 M 30 km vapaa 1977 Jari A. Niskakoski Rakentajat Niskakoski Oy 1:59:20 + 36.20
106 M 30 km vapaa 1780 Petri Kähkönen EET3 1:59:51 + 36.52
107 M 30 km vapaa 1760 Ari Kilpinen Plantool Oy Seinäjoki 1:59:51 + 36.52
108 M 30 km vapaa 1725 Alpo Halonen Kajaanin Vesi 2:00:13 + 37.14
109 M 30 km vapaa 1876 Juha Niskanen Paikallissähkö Oy Sotkamo 2:00:20 + 37.20
110 M 30 km vapaa 1902 Tommi Pekkanen 2:00:22 + 37.22
111 M 30 km vapaa 1891 Oleg Verbitckii 2:00:23 + 37.23
112 M 30 km vapaa 1911 Petri Jääskeläinen 2:00:27 + 37.27
113 M 30 km vapaa 1729 Risto Komulainen 2:00:28 + 37.28
114 M 30 km vapaa 1918 Pekka Kukkonen KarttU 2:00:39 + 37.39
115 M 30 km vapaa 284 Mika Matsinen 2:00:43 + 37.44
116 M 30 km vapaa 1769 Juuso Antila Ylivieskan Kuula 2:00:48 + 37.49
117 M 30 km vapaa 1968 Timo Karhu 2:00:58 + 37.58
118 M 30 km vapaa 1809 Olli Rekolainen HML:n seudun pol.urh 2:01:10 + 38.10
119 M 30 km vapaa 1882 Arto Kykyri Best-Hall Oy 2:01:10 + 38.11
120 M 30 km vapaa 1786 Mikael Skullbacka 2:01:34 + 38.34
121 M 30 km vapaa 1905 Markku Saari Evijärven urheilijat 2:01:50 + 38.51
122 M 30 km vapaa 203 Ilkka Kapraali Alatornion Ahjo 2:01:54 + 38.55
123 M 30 km vapaa 1903 Vesa-Matti Mäkinen 2:02:30 + 39.30
124 M 30 km vapaa 1700 Mika Hautanen ABB Runners 2:02:33 + 39.34
125 M 30 km vapaa 1884 Jarno Purtsi Varma 2:02:34 + 39.35
126 M 30 km vapaa 1964 Olli Tirkkonen Heinävesi 2:02:49 + 39.50
127 M 30 km vapaa 1764 Petteri Ylikotila 2:02:50 + 39.50
128 M 30 km vapaa 1787 Mika Moilanen Elomatic Oy 2:03:07 + 40.08
129 M 30 km vapaa 1740 Jyrki Mielityinen Prima Ski-Team 2:03:30 + 40.31
130 M 30 km vapaa 1771 Hannu Uotinen laanipirtti 2:04:29 + 41.30
131 M 30 km vapaa 1875 Osmo Mustonen 2:04:44 + 41.45
132 M 30 km vapaa 264 Helge Pyöriä 2:05:11 + 42.11
133 M 30 km vapaa 1754 Lauri Holappa Transtech Oy 2:05:20 + 42.21
134 M 30 km vapaa 1900 Aleksi Kankainen Kaukaa Haettu 2:05:52 + 42.53
135 M 30 km vapaa 1920 Jari Hiltunen 2:06:04 + 43.05
136 M 30 km vapaa 1962 Mikko Koutonen 2:06:18 + 43.18
137 M 30 km vapaa 1795 Kari Partanen Stora Enso Metsä 2:06:46 + 43.46
138 M 30 km vapaa 1810 Peter MAIER 2:07:01 + 44.02
139 M 30 km vapaa 1761 Sami Nenonen 2:07:07 + 44.07
140 M 30 km vapaa 1752 Juhani Hietamäki Vaasa 2:07:11 + 44.12
141 M 30 km vapaa 1794 Jarmo Uusitalo Kärsämäki 2:07:14 + 44.14
142 M 30 km vapaa 1706 Jussi Rissanen 2:08:25 + 45.26
143 M 30 km vapaa 1744 Risto Jyrkkä KöKa 2:08:48 + 45.49
144 M 30 km vapaa 1731 Pekka Kilpeläinen 2:09:06 + 46.06
145 M 30 km vapaa 1879 Mika Siikaluoma Kangasalan Kisa 2:09:55 + 46.56
146 M 30 km vapaa 1967 Seppo Rytkönen KIURUVEDEN TERÄS 2:10:14 + 47.14
147 M 30 km vapaa 1951 Heikki Räisänen team Halti 2:10:26 + 47.27
148 M 30 km vapaa 1808 Arto Aleksi Nyström KL 2:10:55 + 47.56
149 M 30 km vapaa 1927 Samu Pelkonen Lakeuden Larvastajat 2:11:00 + 48.00
150 M 30 km vapaa 1727 Peter Welles 2:11:19 + 48.19
151 M 30 km vapaa 1916 Esa Äijälä 2:11:49 + 48.49
152 M 30 km vapaa 1933 Jukka Keränen Lakeuden Larvastajat 2:11:52 + 48.52
153 M 30 km vapaa 1806 Ari Roppola Kempele OAY 2:11:54 + 48.54
154 M 30 km vapaa 1758 Joni Purmonen 2:11:57 + 48.58
155 M 30 km vapaa 1981 mika kostet 2:11:58 + 48.59
156 M 30 km vapaa 1717 Juha Veittiaho 2:12:31 + 49.32
157 M 30 km vapaa 280 Oleg Maximov Kuzmoldov 2:12:36 + 49.37
158 M 30 km vapaa 1917 Markku Haataja 2:12:39 + 49.40
159 M 30 km vapaa 1907 Antti Heikkinen 2:12:44 + 49.45
160 M 30 km vapaa 1958 Mikko Aho 2:12:53 + 49.54
161 M 30 km vapaa 1984 Tuomas Sormunen Vuokatin Urheiluopisto 2:13:06 + 50.07
162 M 30 km vapaa 1934 Antti-Olavi Rytky Haapaveden Urheilijat 2:13:10 + 50.10
163 M 30 km vapaa 316 Tuomas Kivistö BussiPro Oy 2:14:04 + 51.04
164 M 30 km vapaa 1983 Erkki Frick Kangasala SK 2:14:18 + 51.18
165 M 30 km vapaa 1877 Arttu Heilala Saloisten Reipas 2:14:18 + 51.18
166 M 30 km vapaa 1781 Aulis Jokelainen VR Urheilu 2:14:27 + 51.27
167 M 30 km vapaa 1703 Jussi Viitala Valio 2:14:31 + 51.32
168 M 30 km vapaa 1793 Dmitry Makarov Drive Event 2:15:32 + 52.32
169 M 30 km vapaa 1926 John Laquist 2:16:04 + 53.04
170 M 30 km vapaa 1874 Iikka Roivasalo Prima Ski-Team 2:16:13 + 53.14
171 M 30 km vapaa 1885 Mika Tiikkainen 2:16:14 + 53.14
172 M 30 km vapaa 1979 Simo Suihkonen 2:16:37 + 53.38
173 M 30 km vapaa 1736 Kari Komi 2:16:38 + 53.39
174 M 30 km vapaa 1970 Ilkka Korvala REMMI-SKI 2:17:06 + 54.06
175 M 30 km vapaa 1778 Janne Kupiainen Liikuntapalvelut KaksÄmmää Oy 2:17:09 + 54.10
176 M 30 km vapaa 1957 Håkan Martens vasaskidklubb 2:17:16 + 54.17
177 M 30 km vapaa 1966 Riku Salonen Huvasmäki Ski&Run 2:17:46 + 54.47
178 M 30 km vapaa 1886 Harri Kohonen Mondo Minerals 2:17:55 + 54.56
179 M 30 km vapaa 1714 Tom Leppänen Keravan Urheilijat 2:18:21 + 55.21
180 M 30 km vapaa 1726 Timo Kokko 2:18:22 + 55.22
181 M 30 km vapaa 1711 Mika Paldan LähiTapiola Savo 2:18:47 + 55.48
182 M 30 km vapaa 1922 Raimo Saukko 2:19:03 + 56.03
183 M 30 km vapaa 1732 Kaarlo Jormalainen 2:19:44 + 56.44
184 M 30 km vapaa 1915 Niklas Äijälä 2:20:14 + 57.14
185 M 30 km vapaa 1757 Vesa Kannisto 2:20:40 + 57.40
186 M 30 km vapaa 1796 Miikka Nieminen Stora Enso Metsä 2:22:25 + 59.25
187 M 30 km vapaa 1929 Harri Lyytinen Kuopio 2:22:46 + 59.47
188 M 30 km vapaa 1873 Topias Leppänen Prima Ski-Team 2:23:18 + 1.00.19
189 M 30 km vapaa 1782 Risto Mynttinen VR Urheilu 2:23:30 + 1.00.31
190 M 30 km vapaa 1753 Juha Wedman 2:23:48 + 1.00.48
191 M 30 km vapaa 1980 Jarkko Tenhunen 2:24:04 + 1.01.04
192 M 30 km vapaa 1895 Jouni Aittokoski Koheltajat 2:24:05 + 1.01.05
193 M 30 km vapaa 1704 Ari Pursiainen Sotkamon Eräopas 2:24:16 + 1.01.17
194 M 30 km vapaa 1762 Mikko Saarinen Tossunkuluttajat 2:24:34 + 1.01.35
194 M 30 km vapaa 1763 Dan Pirttikangas Tossunkuluttajat 2:24:34 + 1.01.35
196 M 30 km vapaa 2377 Mika Ahtonen Vuokatin Urheiluopisto 2:24:57 + 1.01.58
197 M 30 km vapaa 1723 Taisto Pöllänen Lemminkäinen/Talotekniikka 2:25:19 + 1.02.20
198 M 30 km vapaa 1716 Erkki Kinnunen Lemminkäinen 2:25:20 + 1.02.20
199 M 30 km vapaa 1963 Jukka Myllyniemi Porvoo 2:25:24 + 1.02.25
200 M 30 km vapaa 248 Lauri Lajunen Oulun Yliopisto 2:25:32 + 1.02.32
201 M 30 km vapaa 1965 Seppo Pääkkö Kuopio 2:25:38 + 1.02.38
202 M 30 km vapaa 1910 Markus Jääskeläinen Pielaveden Sampo 2:26:03 + 1.03.04
203 M 30 km vapaa 1800 Jukka Paasonen Juva 2:26:40 + 1.03.40
204 M 30 km vapaa 136 Ritva Tulokas 2:26:51 + 1.03.51
205 M 30 km vapaa 1936 Timo Parkkinen Mäntsälä 2:27:25 + 1.04.26
206 M 30 km vapaa 1733 Risto Posio 2:30:15 + 1.07.16
207 M 30 km vapaa 1956 Eppu Honkanen Lieksan Hiihtoseura 2:30:35 + 1.07.35
208 M 30 km vapaa 1973 Veli Männistö Toholammin Urheilijat 2:30:50 + 1.07.51
209 M 30 km vapaa 1702 Lauri Ojala 2:31:28 + 1.08.29
210 M 30 km vapaa 1765 Antti Ylä-Rautio 2:32:32 + 1.09.32
211 M 30 km vapaa 282 Jari Kaipalola Team Karser 2:32:32 + 1.09.33
212 M 30 km vapaa 1709 Marko Liimatainen LähiTapiola Savo 2:32:34 + 1.09.34
213 M 30 km vapaa 1921 Samuli Saukko 2:33:22 + 1.10.22
214 M 30 km vapaa 286 VladZimir Yushkevich 2:35:10 + 1.12.11
215 M 30 km vapaa 1953 Jarmo Honkanen Pyhäselän Urheilijat 2:35:28 + 1.12.29
216 M 30 km vapaa 1721 Teemu Moilanen Pulkkilan Ponsi 2:35:35 + 1.12.35
217 M 30 km vapaa 265 Jari Väisänen 2:35:48 + 1.12.48
218 M 30 km vapaa 1892 Juhani Melartin siegwerk 2:35:49 + 1.12.50
219 M 30 km vapaa 1972 Mikko Pynnönen 2:38:02 + 1.15.03
220 M 30 km vapaa 294 Veijo Vartiainen KAO 2:38:39 + 1.15.39
221 M 30 km vapaa 1813 Andreas WÖCKNER 2:38:46 + 1.15.47
222 M 30 km vapaa 1737 Vesa Pylväinen Luumäki 2:40:07 + 1.17.07
223 M 30 km vapaa 1908 Oskari Lukkari 2:40:35 + 1.17.36
224 M 30 km vapaa 1788 Matti Suuronen 2:41:33 + 1.18.33
225 M 30 km vapaa 1719 Grigory Maleev SK Romashkovo 2:44:56 + 1.21.57
226 M 30 km vapaa 204 Eero Mäkelä Wipak 2:45:45 + 1.22.46
227 M 30 km vapaa 1708 Pekka Kirvesmies LähiTapiola Savo 2:46:07 + 1.23.08
228 M 30 km vapaa 290 Kaarlo Arponen 2:47:27 + 1.24.28
229 M 30 km vapaa 1890 Aleksi Romppanen 2:47:49 + 1.24.49
230 M 30 km vapaa 1914 Pekka Koivu TekU-kajaani 2:48:43 + 1.25.43
231 M 30 km vapaa 1802 Eero Huusko KL 2:51:19 + 1.28.19
232 M 30 km vapaa 1932 Joona Tuomaala Lapinlahti 2:51:27 + 1.28.27
233 M 30 km vapaa 1792 Petteri Kokkonen Koff 2:55:46 + 1.32.46
234 M 30 km vapaa 321 Vladimir Shatunov 2:56:05 + 1.33.06
235 M 30 km vapaa 529 Osmo Juola Rauta Pohja 2:56:44 + 1.33.45
236 M 30 km vapaa 2381 Sergey Merzhvinskiy Reinvest 2:57:15 + 1.34.15
237 M 30 km vapaa 1883 Tapani Kiiski Varma 3:00:39 + 1.37.39
238 M 30 km vapaa 1887 Pekka Heikkinen MTT Sotkamo 3:01:14 + 1.38.14
239 M 30 km vapaa 219 Aimo Inkiläinen 3:02:07 + 1.39.08
240 M 30 km vapaa 215 Raimo Inkiläinen 3:02:07 + 1.39.08
241 M 30 km vapaa 1896 Ari Maaranen 3:03:06 + 1.40.07
242 M 30 km vapaa 1923 Seppo Ahonen SKO Ski-Team 3:04:30 + 1.41.30
243 M 30 km vapaa 1735 Hannu Vuorinen SKO skiteam 3:04:30 + 1.41.30
244 M 30 km vapaa 1712 Risto Rissanen LähiTapiola Savo 3:09:05 + 1.46.06
245 M 30 km vapaa 1898 Juuso Käyhkö 3:14:32 + 1.51.32
246 M 30 km vapaa 317 Alexadr Mesheryakov 3:24:33 + 2.01.33
247 M 30 km vapaa 1724 Markus Oikarinen FC-Tarmo 3:26:57 + 2.03.58
248 M 30 km vapaa 1888 Henri Vanhanen MTT Sotkamo 3:32:11 + 2.09.12
1 M 60 km perinteinen 1356 Pasi Vuori Electrofit.fi Hiihtokoulu 2:49:26 +
2 M 60 km perinteinen 1276 Jani-Pekka Pantti Härkökiven Hurjat 2:53:00 + 3.34
3 M 60 km perinteinen 1370 Raine Tolonen Kinnulan Kinuski Team 2:54:05 + 4.40
4 M 60 km perinteinen 1362 Santeri Erola EHS 2:56:09 + 6.43
5 M 60 km perinteinen 1439 Christian Grannas 2:56:32 + 7.06
6 M 60 km perinteinen 1389 Juho Halonen Reisjärven Pilke 2:57:34 + 8.08
7 M 60 km perinteinen 1390 Jaakko Halonen Reisjärven Pilke 2:59:08 + 9.42
8 M 60 km perinteinen 1232 Juha Tienhaara Ylivieskan Kuula 3:01:06 + 11.40
9 M 60 km perinteinen 1407 Teemu Pöntinen Mikkelin Hiihtäjät 3:02:27 + 13.01
10 M 60 km perinteinen 1349 Jouni VANTAALA LamSä 3:06:05 + 16.39
11 M 60 km perinteinen 1369 Marko Honkala SI-SU 3:06:49 + 17.23
12 M 60 km perinteinen 1452 Teemu Orjala Love 3:08:42 + 19.16
13 M 60 km perinteinen 1355 Jussi Manninen Sotkamon Jymy 3:09:31 + 20.06
14 M 60 km perinteinen 1411 Jussi-Pekka Anttila Kempeleen Kiri 3:09:35 + 20.10
15 M 60 km perinteinen 1450 Roope Kuusisto Vammalan Seudun Voima 3:11:25 + 22.00
16 M 60 km perinteinen 1231 Markus Tuomisto Tohmajärven urheilijat 3:13:41 + 24.15
17 M 60 km perinteinen 1444 Marko Honkanen Perhon Kiri 3:13:45 + 24.19
18 M 60 km perinteinen 1303 Roope Rajaranta 3:15:39 + 26.13
19 M 60 km perinteinen 1365 Mikko Kärkkäinen Fysiorasti 3:15:59 + 26.33
20 M 60 km perinteinen 1241 Peter Rinne Vaajakoski 3:16:49 + 27.23
21 M 60 km perinteinen 1323 Thomas Moser MTV Ingolstadt 3:17:17 + 27.51
22 M 60 km perinteinen 1335 Noe Noack TV Altötting 3:17:56 + 28.30
23 M 60 km perinteinen 1445 Lauri Pyykönen 3:18:31 + 29.05
24 M 60 km perinteinen 1441 Johnny Sjölind IK Kronan 3:20:10 + 30.44
25 M 60 km perinteinen 1403 Eero Korhonen 3:20:30 + 31.04
26 M 60 km perinteinen 1291 Raine Alajääski VR Urheilu 3:21:13 + 31.47
27 M 60 km perinteinen 1433 Pavel Gashnikov 3:22:37 + 33.11
28 M 60 km perinteinen 1223 Jyrki Saksa Teuva 3:23:21 + 33.55
29 M 60 km perinteinen 1205 Juhani Ikola Jurva 3:25:35 + 36.10
30 M 60 km perinteinen 1274 Arto Fränti Kokkola 3:27:14 + 37.49
31 M 60 km perinteinen 1296 Mikhail Kuzmich RLM 3:27:43 + 38.18
32 M 60 km perinteinen 14 Ismo Eskelinen Iisalmi 3:29:29 + 40.04
33 M 60 km perinteinen 1297 Roman Kuzmich RLM 3:29:35 + 40.09
34 M 60 km perinteinen 1354 Jari Ruponen OP-Pohjola 3:29:44 + 40.19
35 M 60 km perinteinen 1397 Keijo Pulkkinen Kempeleen Maratonklubi 3:30:21 + 40.55
36 M 60 km perinteinen 1269 Tapani Soittila Hauhon Sisu 3:32:21 + 42.56
37 M 60 km perinteinen 1273 Ilkka Soronen 3:32:24 + 42.59
38 M 60 km perinteinen 1415 Reijo Lukkarila Lohtajan Veikot 3:33:44 + 44.18
39 M 60 km perinteinen 1245 Jari Rajala 3:33:46 + 44.20
40 M 60 km perinteinen 1373 Jyri Mikkonen Vantaa 3:33:50 + 44.24
41 M 60 km perinteinen 1271 Santeri Ryhänen UltraLars Racing Team 3:34:50 + 45.24
42 M 60 km perinteinen 1228 Kari Rautanen Lavia 3:35:24 + 45.59
43 M 60 km perinteinen 1285 Ahti Sillaste Melalahden Mieshiihtäjät 3:35:43 + 46.17
44 M 60 km perinteinen 1248 Jarmo Riski Anorin Liekki Oy 3:35:54 + 46.28
45 M 60 km perinteinen 1314 Markku Halinen 3:35:59 + 46.33
46 M 60 km perinteinen 1325 Petri Rönkkö Affecto Finland Oy 3:36:17 + 46.51
47 M 60 km perinteinen 1244 Pekka Nuorala 3:36:24 + 46.59
48 M 60 km perinteinen 1353 Reino Loukusa Posion Pyrintö 3:36:38 + 47.12
49 M 60 km perinteinen 1383 Mika Lamberg 3:36:54 + 47.28
50 M 60 km perinteinen 1225 Kari Mäntyharju Octopus Lohja Triathlon 3:37:01 + 47.35
51 M 60 km perinteinen 1212 Mikko Hollmén 3:37:44 + 48.18
52 M 60 km perinteinen 1236 Mikko Turunen Varkaus 3:37:45 + 48.19
53 M 60 km perinteinen 1413 Patrik Söderback Kraft skidor 3:37:54 + 48.29
54 M 60 km perinteinen 1214 Vesa Kemppainen Kontiolahti 3:37:55 + 48.30
55 M 60 km perinteinen 1250 Tomi Korhonen Hyvinkään Rasti 3:39:05 + 49.39
56 M 60 km perinteinen 1414 Raimo Orjala Lohtajan Veikot 3:39:14 + 49.48
57 M 60 km perinteinen 1438 Tommi Nummila 3:39:40 + 50.14
58 M 60 km perinteinen 1366 Arto Alajääski PoPeye Team Kouvola 3:40:44 + 51.18
59 M 60 km perinteinen 1412 Reino Sirviö Sartorius Biohit 3:41:18 + 51.52
60 M 60 km perinteinen 1324 Markus Hämäläinen 3:41:25 + 51.59
61 M 60 km perinteinen 1202 Markus Ronkainen Ouluntaksi Autoilijat Ry 3:41:44 + 52.18
62 M 60 km perinteinen 1448 Timo Ojala 3:42:05 + 52.39
63 M 60 km perinteinen 1402 Sampsa Paalanen 3:42:10 + 52.45
64 M 60 km perinteinen 1351 Kirill GOREV 3:42:51 + 53.25
65 M 60 km perinteinen 1265 Aku-Matti Hankaniemi Tampere 3:43:21 + 53.56
66 M 60 km perinteinen 1333 Timo VIRENIUS Disepapat ry. 3:44:58 + 55.33
67 M 60 km perinteinen 1384 Markku Ritanotko 3:44:59 + 55.33
68 M 60 km perinteinen 1260 Eero Okkonen Kuluntalahti 3:45:10 + 55.44
69 M 60 km perinteinen 1287 Rauno Vanhalakka VR Urheilu 3:45:57 + 56.31
70 M 60 km perinteinen 1447 Marko Löijä IF Minken 3:46:20 + 56.54
71 M 60 km perinteinen 1400 Antti Soininen Säyneisen Salpa 3:48:17 + 58.51
72 M 60 km perinteinen 1230 Ari Mehtonen 3:51:25 + 1.01.59
73 M 60 km perinteinen 1331 Erki Täht Estonian Worldloppet Club 3:51:45 + 1.02.20
74 M 60 km perinteinen 1371 Sauli Honkala Pietarsaaren Hiihtäjät 3:52:37 + 1.03.11
75 M 60 km perinteinen 1295 Antti Itkonen TrailRunners ALI 3:52:49 + 1.03.24
76 M 60 km perinteinen 1388 Esko Tuomivaara OSAO Kempele 3:52:56 + 1.03.31
77 M 60 km perinteinen 1442 Peter Juselius Pedersörepojkama 3:53:37 + 1.04.11
78 M 60 km perinteinen 1391 Vladimir Ivanov St.Petersburg 3:54:55 + 1.05.29
79 M 60 km perinteinen 1379 Jukka Tarkiainen Itella iRun 3:55:14 + 1.05.48
80 M 60 km perinteinen 1380 Pertti Puurunen KKV 3:55:49 + 1.06.24
81 M 60 km perinteinen 1368 Jouko Solmula Varalan Hiihtoklubi ry 3:56:40 + 1.07.14
82 M 60 km perinteinen 1292 Kimmo Vainio Electrofit.fi Hiihtokoulu 3:57:11 + 1.07.45
83 M 60 km perinteinen 1288 Erkki Laukkanen VR Urheilu 3:58:13 + 1.08.47
84 M 60 km perinteinen 1307 Jouni Honkimaa 3:58:31 + 1.09.05
85 M 60 km perinteinen 1311 Kari Taurama Etelä-Karjalan koulutuskuntayhtymä 4:00:07 + 1.10.41
86 M 60 km perinteinen 1302 Jussi Ahola Sanomain Kerho 4:00:30 + 1.11.04
87 M 60 km perinteinen 1334 Raul OLESK Estonian Worldloppet Club 4:00:49 + 1.11.23
88 M 60 km perinteinen 1261 Martti Moilanen Järvenkiertäjät 4:02:16 + 1.12.50
89 M 60 km perinteinen 1263 Pekka Vanhala Pernoon Rajamiehet 4:04:18 + 1.14.52
90 M 60 km perinteinen 1374 Jouni Hakala Rusko 4:04:21 + 1.14.56
91 M 60 km perinteinen 1200 Mika Johnsson 4:05:49 + 1.16.23
92 M 60 km perinteinen 1392 Kari Kolehmainen 4:06:38 + 1.17.13
93 M 60 km perinteinen 1321 Sami Kanerva 4:06:43 + 1.17.17
94 M 60 km perinteinen 1436 Pekka Kaartinen 4:08:08 + 1.18.43
95 M 60 km perinteinen 1298 Kimmo Pyykönen Skeleton 4:08:31 + 1.19.05
96 M 60 km perinteinen 1272 Ville Törmälä 4:09:03 + 1.19.37
97 M 60 km perinteinen 1322 Petri Kettunen Kuusankosken Urheiluseura 4:09:53 + 1.20.28
98 M 60 km perinteinen 1222 Alexander Gavrilov SK Romashkovo 4:10:07 + 1.20.42
99 M 60 km perinteinen 1208 Risto Harju 4:10:26 + 1.21.00
100 M 60 km perinteinen 1437 Friedrich Tröstl 4:11:36 + 1.22.11
101 M 60 km perinteinen 1359 Antti Kaasalainen Mukkulan Perässähiihtäjät 4:11:55 + 1.22.29
102 M 60 km perinteinen 1377 Hannu Toivari Sirkjärven Sisu 4:12:04 + 1.22.38
103 M 60 km perinteinen 1207 Jukka Toivari vaajasaneeraus oy 4:12:14 + 1.22.49
104 M 60 km perinteinen 1372 Seppo Kellokumpu Kajaanin Suunnistajat 4:12:18 + 1.22.52
105 M 60 km perinteinen 1237 Jussi Mannila 4:12:19 + 1.22.53
106 M 60 km perinteinen 1398 Hannu Niemelä 4:12:39 + 1.23.13
107 M 60 km perinteinen 1264 Jarkko Tenhunen Suunta huipuille 4:13:52 + 1.24.26
108 M 60 km perinteinen 1220 Daniel Andersson 4:15:02 + 1.25.36
109 M 60 km perinteinen 1387 Ari Kajanus Kainuun Prikaati 4:15:16 + 1.25.51
110 M 60 km perinteinen 1211 Jaakko Silkka Pargas IF 4:16:10 + 1.26.45
111 M 60 km perinteinen 1259 Timo Pulkki Tampere 4:16:19 + 1.26.53
112 M 60 km perinteinen 1316 Pekka Leino Hamina 4:16:20 + 1.26.54
113 M 60 km perinteinen 1330 Tuomas Talonpoika Road Academy 4:16:50 + 1.27.24
114 M 60 km perinteinen 1258 Markku Järvi 4:17:07 + 1.27.41
115 M 60 km perinteinen 1394 Risto Haapakoski 4:18:12 + 1.28.46
116 M 60 km perinteinen 1409 Eero Strandman Kuopio 4:18:49 + 1.29.23
117 M 60 km perinteinen 1246 Ari-Pekka Stein 4:19:32 + 1.30.06
118 M 60 km perinteinen 1382 Pekka Jääskeläinen 4:21:30 + 1.32.05
119 M 60 km perinteinen 1410 Pasi Kyheröinen 4:22:18 + 1.32.52
120 M 60 km perinteinen 1446 Dmitry Sergeev 4:22:38 + 1.33.12
121 M 60 km perinteinen 1275 Juha Järvelä 4:22:38 + 1.33.12
122 M 60 km perinteinen 1216 Eero Keskinen 4:22:56 + 1.33.30
123 M 60 km perinteinen 1399 Tommy Lahti Skatila IK 4:26:56 + 1.37.30
124 M 60 km perinteinen 1375 Veli Tynkkynen Mobra 4:29:00 + 1.39.34
125 M 60 km perinteinen 1233 Jussi Peltonen Koff kerho 4:29:03 + 1.39.37
126 M 60 km perinteinen 1317 Ilkka Kivi KL 4:29:32 + 1.40.06
127 M 60 km perinteinen 1443 Teija Honkanen Perhon Kiri 4:30:10 + 1.40.44
128 M 60 km perinteinen 1459 Dmitrii Crudtcyn 4:31:15 + 1.41.49
129 M 60 km perinteinen 1279 Antti Purhonen Kuopio 4:31:18 + 1.41.53
130 M 60 km perinteinen 1363 Pasi Rutanen 4:31:19 + 1.41.54
131 M 60 km perinteinen 1350 Tuomo Jussila Haukiputaan Kangas/PENTIK 4:31:50 + 1.42.24
132 M 60 km perinteinen 1378 Aki Pietarinen 4:32:36 + 1.43.10
133 M 60 km perinteinen 1332 Dmitriy DEEV Gornyak 4:33:19 + 1.43.53
134 M 60 km perinteinen 1209 Kari Tamminen Hollolan Urheilijat 46 4:34:33 + 1.45.07
135 M 60 km perinteinen 1282 Joni Ikäheimonen Liikuntapalvelut KaksÄmmää Oy 4:34:49 + 1.45.24
136 M 60 km perinteinen 1294 Heikki Palosuo Electrofit.fi Hiihtokoulu 4:34:53 + 1.45.28
137 M 60 km perinteinen 1280 Eero Luostarinen 4:36:52 + 1.47.26
138 M 60 km perinteinen 1266 Yrjö Nikkanen KOFF 4:38:29 + 1.49.03
139 M 60 km perinteinen 451 Joel Hakala Vuokatin Urheiluopisto 4:39:32 + 1.50.06
140 M 60 km perinteinen 1396 Olli Toivola MT-Suksihuolto 4:39:45 + 1.50.19
141 M 60 km perinteinen 1293 Jarmo Lonkola Electrofit.fi Hiihtokoulu 4:39:54 + 1.50.28
142 M 60 km perinteinen 1255 Markus Laitila Metso 4:40:05 + 1.50.39
143 M 60 km perinteinen 1406 Jukka Still 4:41:07 + 1.51.41
144 M 60 km perinteinen 1204 Hannu Kröger KK Länsi-Uusimaa 4:43:50 + 1.54.24
145 M 60 km perinteinen 1405 jukka Juvonen 4:46:25 + 1.56.59
145 M 60 km perinteinen 54 Jouni Putkonen 4:46:25 + 1.56.59
147 M 60 km perinteinen 1206 Aimo Hoffren Espoon Latu 4:47:06 + 1.57.40
148 M 60 km perinteinen 1457 Hannu Kortetjärvi 4:47:54 + 1.58.28
149 M 60 km perinteinen 1270 Immo Eloranta 4:48:25 + 1.58.59
150 M 60 km perinteinen 1449 Pauli Leino 4:48:40 + 1.59.14
151 M 60 km perinteinen 1327 Erkki Ryynänen 4:49:35 + 2.00.09
152 M 60 km perinteinen 1215 Teemu Salli 4:50:14 + 2.00.48
153 M 60 km perinteinen 1254 Jukka Hämäläinen 4:50:45 + 2.01.19
154 M 60 km perinteinen 1308 Jorma Soinio 4:54:57 + 2.05.31
155 M 60 km perinteinen 1360 Markus Karjalainen Rauhalahti Road Runners 4:57:26 + 2.08.00
156 M 60 km perinteinen 1221 Markus Mäkinen 4:58:19 + 2.08.53
157 M 60 km perinteinen 1395 Juha-Pekka Hanhela HV 4:58:49 + 2.09.23
158 M 60 km perinteinen 1262 Markku Alakoski Suunta Jyväskylä 5:00:39 + 2.11.13
159 M 60 km perinteinen 1310 Asko Muhonen KL 5:00:42 + 2.11.16
160 M 60 km perinteinen 1219 Reijo Kaappola Kuortaneen Urheiluopisto 5:01:02 + 2.11.36
161 M 60 km perinteinen 1268 Timo Varjakoski 5:02:35 + 2.13.09
162 M 60 km perinteinen 1267 Heikki Hinkkanen Hyvä Yritys Simpele 5:02:40 + 2.13.15
163 M 60 km perinteinen 1243 Timo Kallio 5:03:02 + 2.13.36
164 M 60 km perinteinen 1281 Janne Broman 5:03:36 + 2.14.10
165 M 60 km perinteinen 1367 Timo Karppinen SK Pohjantähti 5:05:29 + 2.16.03
166 M 60 km perinteinen 1376 Karri Koskela 5:07:39 + 2.18.13
167 M 60 km perinteinen 1210 Paavo Takalahti KeMaKi 5:09:38 + 2.20.12
168 M 60 km perinteinen 1257 Ville Widgren Transtech Oy 5:09:50 + 2.20.24
169 M 60 km perinteinen 1364 Lauri Lukkari 5:10:11 + 2.20.46
170 M 60 km perinteinen 1455 Markku Pohjanen 5:10:25 + 2.21.00
171 M 60 km perinteinen 1301 Pertti Myllylä Karvoskylän Ala-osasto 5:12:23 + 2.22.57
172 M 60 km perinteinen 1352 Jyrki Korhonen Kivakadun Kiri 5:12:53 + 2.23.27
173 M 60 km perinteinen 1358 Timo Lötjönen KKV 5:13:08 + 2.23.43
174 M 60 km perinteinen 1326 Timo Vesterinen Westline Oy 5:18:04 + 2.28.38
175 M 60 km perinteinen 1247 Janne Mattila Rajan Urheilijat 5:19:19 + 2.29.53
176 M 60 km perinteinen 1284 Erkki Roimela 5:19:42 + 2.30.16
177 M 60 km perinteinen 1283 Esa Kippo 5:19:42 + 2.30.16
178 M 60 km perinteinen 1312 Jukka Näkki Etelä-Karjalan koulutuskuntayhtymä 5:23:54 + 2.34.28
179 M 60 km perinteinen 1404 Arto Miettinen 5:25:09 + 2.35.43
180 M 60 km perinteinen 1251 Mikko Borgström 5:25:13 + 2.35.47
181 M 60 km perinteinen 1393 Tuomo Hyvärinen 5:25:13 + 2.35.47
182 M 60 km perinteinen 1256 Juha Kärmeniemi 5:25:15 + 2.35.49
183 M 60 km perinteinen 1253 Leppänen Eero 5:26:02 + 2.36.37
184 M 60 km perinteinen 1329 Kari Ratsula 5:28:01 + 2.38.35
185 M 60 km perinteinen 1278 Aki Kutvonen Kuvansin Kuohu 5:28:12 + 2.38.47
186 M 60 km perinteinen 1213 Janne Paasonen LähiTapiola Savo 5:28:22 + 2.38.56
187 M 60 km perinteinen 1300 Bas Delaney 5:30:48 + 2.41.22
188 M 60 km perinteinen 1458 Reijo Huotari 5:31:26 + 2.42.01
189 M 60 km perinteinen 1290 Jouko Hänninen VR Urheilu 5:32:42 + 2.43.16
190 M 60 km perinteinen 1286 Sakari Niskanen Navi 5:34:11 + 2.44.45
191 M 60 km perinteinen 1318 Mika Sottinen TT AQUATERRA 5:40:51 + 2.51.25
192 M 60 km perinteinen 1238 Antti Kivelä K-Rauta Rautapohja 5:46:31 + 2.57.05
193 M 60 km perinteinen 1239 Jaakko Kaivosoja K-Rauta Rautapohja 5:46:47 + 2.57.21
194 M 60 km perinteinen 1252 Samuli Ollikainen HyyrPy 5:52:27 + 3.03.02
195 M 60 km perinteinen 1408 Mauri Ristola 5:55:35 + 3.06.10
196 M 60 km perinteinen 1240 Heikki Salli 5:58:39 + 3.09.13
197 M 60 km perinteinen 1203 Tapio Niemelä 6:05:56 + 3.16.31
198 M 60 km perinteinen 1226 Marko Juslin 6:13:03 + 3.23.37
199 M 60 km perinteinen 1361 Hannu Korolainen 6:14:14 + 3.24.48
200 M 60 km perinteinen 1227 Tapio Peltoniemi Lavia 6:16:31 + 3.27.05
201 M 60 km perinteinen 1229 Marko Leppänen Lavia 6:16:32 + 3.27.06
202 M 60 km perinteinen 1386 Harri Tirronen Kainuun Prikaati 6:45:40 + 3.56.14
1 M 60 km vapaa 479 Jukka Hartonen Vuokatin Urheiluopisto 2:37:54 +
2 M 60 km vapaa 445 kalle kauppinen Metsä Group 2:37:54 + 1
3 M 60 km vapaa 377 Sami Vuoti Oulunhiihtoseura 2:38:56 + 1.03
4 M 60 km vapaa 517 Jari Joutsen Optiwax 2:42:13 + 4.20
5 M 60 km vapaa 278 Heikki Isoranta Rauma 2:42:31 + 4.38
6 M 60 km vapaa 374 Esa Holappa 2:43:30 + 5.36
7 M 60 km vapaa 444 Sauli Kuopus 2:44:51 + 6.58
7 M 60 km vapaa 545 Jani Hämäläinen Kainuun Hiihtoseura 2:44:51 + 6.58
9 M 60 km vapaa 512 Pirkka Kirjavainen Tammelan Rysky 2:45:09 + 7.16
10 M 60 km vapaa 390 Esa Saarijärvi Perähikiän Pyrintö 2:47:31 + 9.38
11 M 60 km vapaa 375 Juha Kanervo 2:47:53 + 10.00
12 M 60 km vapaa 271 ALEXANDER STAROVOYTOV 2:48:22 + 10.29
13 M 60 km vapaa 228 Tuomo Lahtinen 2:49:02 + 11.09
14 M 60 km vapaa 486 Arto Pulkkinen Team Otraharju 2:49:31 + 11.38
15 M 60 km vapaa 264 Tuomaala Mikko Oulun Hiihtoseura 2:53:12 + 15.18
16 M 60 km vapaa 136 Arto Hemmilä Kähtävä 2:53:28 + 15.35
17 M 60 km vapaa 525 Anssi Enqvist KOA Lahti 2:54:06 + 16.13
18 M 60 km vapaa 424 Janne Vilve 2:54:07 + 16.14
19 M 60 km vapaa 42 Jouni Anttila Kunto-Pirkat 2:54:43 + 16.49
20 M 60 km vapaa 528 Jyrki Korhonen 2:54:46 + 16.53
21 M 60 km vapaa 419 sergey tsarev 2:55:14 + 17.21
22 M 60 km vapaa 410 antti-ville koivisto 2:55:57 + 18.03
23 M 60 km vapaa 509 Jari Mikkonen Mottimaja 2:56:05 + 18.12
24 M 60 km vapaa 183 Toni Mikkonen Pohjois-Karjalan poliisilaitos 2:57:21 + 19.28
25 M 60 km vapaa 378 Mikko Peltokangas Toholammin Urheilijat 2:57:22 + 19.29
26 M 60 km vapaa 202 Olli Pennanen Nurmeksen Sepot 2:57:29 + 19.36
27 M 60 km vapaa 428 Matti Roininen Nuolijärvi 2:58:27 + 20.34
28 M 60 km vapaa 58 Sergey Kolyshev Volkusha 2:58:41 + 20.48
29 M 60 km vapaa 137 Lauri Jaakola Kähtävä 2:58:43 + 20.50
30 M 60 km vapaa 498 Heikki Yijälä Kaipolan Vire 2:58:51 + 20.57
31 M 60 km vapaa 338 Andrey LUKIANENKO RLM 2:59:17 + 21.24
32 M 60 km vapaa 397 Aki Järvelä Iso-Mustajärven Urheilijat 3:00:21 + 22.28
33 M 60 km vapaa 99 Tuukka Vihtkari YLE 3:00:29 + 22.35
34 M 60 km vapaa 185 Elmeri Karjalainen Kuhmo 3:01:02 + 23.09
35 M 60 km vapaa 74 Matti Autio Ähtärin Urheilijat 3:01:09 + 23.16
36 M 60 km vapaa 177 Antti Kauppila Kajaani 3:02:26 + 24.33
37 M 60 km vapaa 26 Antti Johannes Laasonen 3:02:33 + 24.40
38 M 60 km vapaa 438 vadim prisivko skisport 3:02:48 + 24.55
39 M 60 km vapaa 57 Arttu Tahvanainen 3:03:10 + 25.17
40 M 60 km vapaa 485 Peter Mertz Sport Spezial 3:03:11 + 25.18
41 M 60 km vapaa 373 Tero Joutsen 3:03:39 + 25.46
42 M 60 km vapaa 184 Anssi Karjalainen Kuhmo 3:03:41 + 25.47
43 M 60 km vapaa 337 Maxim KOROVIN RLM 3:04:37 + 26.44
44 M 60 km vapaa 417 Jesse Kaislavuo team Halti 3:05:07 + 27.14
45 M 60 km vapaa 352 Mikko Simonen Kuusankosken Kisa 3:05:46 + 27.53
46 M 60 km vapaa 33 Jukka Keskitalo Rautaruukki 3:06:24 + 28.31
47 M 60 km vapaa 15 Jani Hanhela Hanhiperän Vauhti 3:06:31 + 28.38
48 M 60 km vapaa 284 Tero Tahvanainen Hollolan Urheilijat -46 3:06:58 + 29.05
49 M 60 km vapaa 105 Jarmo Kuusitaipale Kontiolahden Urheilijat 3:07:12 + 29.19
50 M 60 km vapaa 294 Oleg PETROV 3:07:38 + 29.45
51 M 60 km vapaa 209 Jeremias Pirinen Warkauden Urheilijat 3:08:11 + 30.18
52 M 60 km vapaa 214 Per-Anders Forsman vörå IF 3:08:12 + 30.19
53 M 60 km vapaa 227 Timo Kokkonen Koidulan Veto 3:08:36 + 30.43
54 M 60 km vapaa 151 Tero Pinoniemi Utajärven Urheilijat 3:08:40 + 30.46
55 M 60 km vapaa 19 Pekka Heikkilä 3:08:48 + 30.55
56 M 60 km vapaa 195 Jussi Särkkä YLE 3:09:01 + 31.07
57 M 60 km vapaa 345 Jyrki Parviainen 3:09:10 + 31.17
58 M 60 km vapaa 404 Pekka Roivainen Oulu 3:09:19 + 31.26
59 M 60 km vapaa 133 Janne Karhu Vaalan Karhu 3:09:22 + 31.29
60 M 60 km vapaa 391 Harri Österberg 3:09:42 + 31.49
61 M 60 km vapaa 212 Tuomo Puttonen Ristiinan Urheilijat 3:10:40 + 32.47
62 M 60 km vapaa 258 Luca Avondetto S.C. VALCHISONE 3:10:50 + 32.57
63 M 60 km vapaa 429 Markus Niemelä 3:10:58 + 33.05
64 M 60 km vapaa 343 Petri Marttila Lumijoen Lumiukot 3:11:06 + 33.13
65 M 60 km vapaa 219 Henri Markkanen Marjalan Laisto 3:11:27 + 33.34
66 M 60 km vapaa 409 Mikko Myöhänen Fonella Oy 3:11:33 + 33.40
67 M 60 km vapaa 359 Ilkka Kohvakka KS 3:11:45 + 33.52
68 M 60 km vapaa 501 Andrey Larionova 3:11:49 + 33.56
69 M 60 km vapaa 103 Kari Bovellan Iisalmen Visa 3:11:59 + 34.05
70 M 60 km vapaa 102 Hannu Laine Karkku 3:12:09 + 34.15
71 M 60 km vapaa 349 Heikki Pentikäinen 3:12:24 + 34.31
72 M 60 km vapaa 430 Tuomas Koivisto 3:12:26 + 34.33
73 M 60 km vapaa 82 Taisto Kemppainen Vaalan Karhu 3:12:45 + 34.52
74 M 60 km vapaa 379 Arto Karjalainen OTC 3:12:58 + 35.05
75 M 60 km vapaa 13 Juha Hourula 3:13:18 + 35.24
76 M 60 km vapaa 95 Pekka Hyttinen Riistaveden Urheilijat 3:13:46 + 35.52
77 M 60 km vapaa 432 Matias Salonen Huvasmäki Ski&Run 3:13:46 + 35.53
78 M 60 km vapaa 237 Juha Tihinen Electrofit.fi Hiihtokoulu 3:13:55 + 36.02
79 M 60 km vapaa 140 Oskari Halmesmäki Vaasan Hiihtäjät 3:14:16 + 36.23
80 M 60 km vapaa 260 Jukka Kemppainen Mapline 3:14:19 + 36.26
81 M 60 km vapaa 186 Jere Siivonen Jyväskylä 3:14:30 + 36.37
82 M 60 km vapaa 17 Harri Sorvari Kajaani 3:14:56 + 37.03
83 M 60 km vapaa 56 Jussi Ontto jowell oy 3:15:01 + 37.08
84 M 60 km vapaa 447 Mikko Heikkinen 3:15:06 + 37.13
85 M 60 km vapaa 287 Antti-Jussi Pylkkänen Järvenpää 3:15:08 + 37.15
86 M 60 km vapaa 145 Hannu Kaikkonen ODL Liikuntaklinikka 3:15:09 + 37.16
87 M 60 km vapaa 288 Jukka-Pekka Lepistö Hippoksen maratonkerho 3:15:15 + 37.21
88 M 60 km vapaa 504 Oleg Kutolin 3:15:33 + 37.40
89 M 60 km vapaa 354 Timo Riissanen VMP Group 3:15:39 + 37.46
90 M 60 km vapaa 236 Tero Hyttinen Electrofit.fi Hiihtokoulu 3:15:50 + 37.57
91 M 60 km vapaa 360 Juho Latvakoski 3:16:03 + 38.10
92 M 60 km vapaa 344 Esko Seppänen 3:16:03 + 38.10
93 M 60 km vapaa 169 Tapio Rummukainen 3:16:09 + 38.15
94 M 60 km vapaa 384 Seppo Häkkinen 3:16:20 + 38.27
95 M 60 km vapaa 267 Ilkka Möttönen Fortum 3:16:34 + 38.41
96 M 60 km vapaa 238 Rane Tiukkanen Electrofit.fi Hiihtokoulu 3:16:35 + 38.42
97 M 60 km vapaa 121 Ville Paakkonen 3:16:43 + 38.50
98 M 60 km vapaa 290 Ervin Antalainen 3:16:59 + 39.05
99 M 60 km vapaa 369 Tryggve Melin Vörå If 3:17:10 + 39.17
100 M 60 km vapaa 403 Kirill Kovalko 3:17:16 + 39.22
101 M 60 km vapaa 488 Johannes Siponen Vieremän Koitto 3:17:28 + 39.35
102 M 60 km vapaa 172 Mikko Taskinen 3:18:00 + 40.07
103 M 60 km vapaa 399 Tero Väisänen 3:18:12 + 40.19
104 M 60 km vapaa 90 Heikki Immonen KMV Ry 3:18:48 + 40.54
105 M 60 km vapaa 28 Aeneas Appius 3:18:49 + 40.56
106 M 60 km vapaa 22 Mauri Pikkarainen 3:18:51 + 40.57
107 M 60 km vapaa 439 Tarmo Mustaniemi Kuusamon Soutajat 3:18:55 + 41.02
108 M 60 km vapaa 108 Charles Nadeau Canada 3:19:09 + 41.16
109 M 60 km vapaa 122 Markus Happonen Kuopio 3:19:13 + 41.19
110 M 60 km vapaa 104 Usko Juntunen Iisalmen Visa 3:19:14 + 41.20
111 M 60 km vapaa 120 Janne Suhonen 3:19:43 + 41.49
112 M 60 km vapaa 211 Seppo Kolari Turengin Sarastus 3:20:12 + 42.18
113 M 60 km vapaa 389 Jukka Hänninen Haapaveden Urheilijat 3:20:31 + 42.38
114 M 60 km vapaa 6 Sami Rantaeskola Oulaisten Huima 3:20:39 + 42.46
115 M 60 km vapaa 286 Antti Sakko 3:20:51 + 42.58
116 M 60 km vapaa 21 Valtteri Laasonen SPP-56 3:20:57 + 43.04
117 M 60 km vapaa 524 Marko Päkkilä Onkamo 3:20:57 + 43.04
118 M 60 km vapaa 71 Jussi Mäkiniemi 3:21:02 + 43.09
119 M 60 km vapaa 392 Esa Puumala YIT 3:21:02 + 43.09
120 M 60 km vapaa 59 Dmitry Shapochkin Meteor 3:21:39 + 43.46
121 M 60 km vapaa 425 Kimmo Piipponen T:mi KPiipponen 3:22:00 + 44.07
122 M 60 km vapaa 23 Henri Lehikoinen Rymyluola 3:22:15 + 44.22
123 M 60 km vapaa 47 Jukka Kähkönen Myontec Oy 3:22:26 + 44.32
124 M 60 km vapaa 261 Samuli Tiirikainen Jämsänkosken Ilves 3:22:39 + 44.45
125 M 60 km vapaa 217 Risto Jääskeläinen Haapajärvi 3:22:54 + 45.01
126 M 60 km vapaa 208 Risto Suutari 3:22:58 + 45.04
127 M 60 km vapaa 270 Antero Korpela KL 3:23:39 + 45.46
128 M 60 km vapaa 436 Kari Aho Kälviän Tarmo 3:23:39 + 45.46
129 M 60 km vapaa 483 Rulev Vladlen 3:24:16 + 46.22
130 M 60 km vapaa 235 Tuomas Turunen Kerava 3:24:31 + 46.38
131 M 60 km vapaa 25 Mikko Rönkkö 3:24:45 + 46.52
132 M 60 km vapaa 252 Reijo Rökman Tervakoski 3:25:28 + 47.35
133 M 60 km vapaa 16 Seppo Ketola 3:25:39 + 47.46
134 M 60 km vapaa 481 Ari Huusko 3:25:45 + 47.52
135 M 60 km vapaa 487 Jaakko Pudas Designtalo 3:25:50 + 47.57
136 M 60 km vapaa 134 Antti Hänninen 3:25:53 + 47.59
137 M 60 km vapaa 514 Seppo Koivisto-Rajala 3:26:16 + 48.23
138 M 60 km vapaa 157 Heikki Eklund Start/ High 5 Kirkkonummen Hiihtoseura 3:26:31 + 48.38
139 M 60 km vapaa 198 Juha Mustonen His-Sukseen 3:26:47 + 48.53
140 M 60 km vapaa 49 Aleksandr Shakirov Crystal 3:26:48 + 48.55
141 M 60 km vapaa 85 Mika Heikkinen 3:27:37 + 49.43
142 M 60 km vapaa 109 Sauli Korkiakoski Camtronic Oy 3:27:51 + 49.58
143 M 60 km vapaa 370 Raimo Juutilainen Kymppipyörä 3:27:57 + 50.04
144 M 60 km vapaa 86 Heikki Molari 3:28:15 + 50.22
145 M 60 km vapaa 197 Juuso Heikkinen otc 3:28:29 + 50.36
146 M 60 km vapaa 371 Hannu Koivula 3:28:32 + 50.39
147 M 60 km vapaa 88 Kim Waenerberg Helsinki-Vantaa Pelastuspalvelu 3:28:35 + 50.42
148 M 60 km vapaa 495 Vesa Käkelä 3:28:40 + 50.47
149 M 60 km vapaa 440 Petri Salow 3:28:46 + 50.53
150 M 60 km vapaa 273 Rauno Asikainen Mapline Oy 3:29:08 + 51.15
151 M 60 km vapaa 413 Seppo Huotari Kainuun Prikaati 3:29:11 + 51.18
152 M 60 km vapaa 43 Jani Kaarivaara LähiTapiola Savo 3:29:12 + 51.19
153 M 60 km vapaa 100 Timo Kumpulainen 3:29:14 + 51.21
154 M 60 km vapaa 180 Teemu Siirilä LähiTapiola 3:29:19 + 51.25
155 M 60 km vapaa 414 Pasi Jokelainen Mapline 3:29:29 + 51.36
156 M 60 km vapaa 506 Timo Nissilä 3:29:33 + 51.40
157 M 60 km vapaa 253 Jarno Tuuri Telinekymppi Oy 3:29:34 + 51.41
158 M 60 km vapaa 106 Sami Mänty HirvHe 3:29:36 + 51.42
159 M 60 km vapaa 37 Mika Pitkänen TTAquaterra 3:29:36 + 51.43
160 M 60 km vapaa 366 Mika Syrjälä kev 3:29:37 + 51.44
161 M 60 km vapaa 291 Tapani Saukko Läskikapina 3:30:06 + 52.13
162 M 60 km vapaa 520 Veikko Repo 3:30:11 + 52.18
162 M 60 km vapaa 200 Pertti Erkkilä 3:30:11 + 52.18
164 M 60 km vapaa 107 Jussi Komulainen 3:30:23 + 52.30
165 M 60 km vapaa 363 Mikko Ansio Paimio 3:30:26 + 52.33
166 M 60 km vapaa 277 Olli Kainulainen 3:30:33 + 52.40
167 M 60 km vapaa 167 Markku Savolainen Transtech Oy 3:30:35 + 52.42
168 M 60 km vapaa 382 Seppo Paakkonen Raahe 3:31:08 + 53.15
169 M 60 km vapaa 138 Ari-Matti Nummi Vaalan karhu 3:31:12 + 53.19
170 M 60 km vapaa 412 Teemu Ahonen Lappeenranta 3:31:18 + 53.25
171 M 60 km vapaa 247 Hannu Ervasti Kuusamon lukio 3:31:45 + 53.52
172 M 60 km vapaa 201 Hannu Eskola 3:32:05 + 54.12
173 M 60 km vapaa 336 Stanislav GABENOV 3:32:36 + 54.42
174 M 60 km vapaa 423 Tomi Huttunen Korven Honka 3:32:43 + 54.50
175 M 60 km vapaa 385 Juha Pessi 3:33:07 + 55.14
176 M 60 km vapaa 274 Samu Pietiläinen Länsi-Rajan rasti 3:33:13 + 55.20
177 M 60 km vapaa 496 Hannu Kontturi 3:33:32 + 55.39
178 M 60 km vapaa 388 Timo Vehviläinen Oulu 3:33:38 + 55.45
179 M 60 km vapaa 78 Ahti Juntunen 3:33:39 + 55.45
180 M 60 km vapaa 442 Matti Kuosmanen Iisalmen Visa 3:33:52 + 55.59
181 M 60 km vapaa 141 Mika Heinonen 3:33:56 + 56.03
182 M 60 km vapaa 431 Vilho Varonen Lapin-Veikot 3:34:49 + 56.56
183 M 60 km vapaa 83 Esa Mertanen Oy Sinebrychoff Ab 3:35:29 + 57.36
184 M 60 km vapaa 97 Keijo Hokkanen Koivistonpään Hiihtäjät 3:35:29 + 57.36
185 M 60 km vapaa 497 Seppo Sinkko 3:35:32 + 57.39
186 M 60 km vapaa 29 Timo Leinonen Metso 3:35:35 + 57.41
187 M 60 km vapaa 171 Tero Vanhakangas 3:35:36 + 57.43
188 M 60 km vapaa 265 Kimmo Laine 3:35:38 + 57.45
189 M 60 km vapaa 449 Olli Pirttijärvi 3:35:44 + 57.51
190 M 60 km vapaa 400 Tuomo Moilanen 3:35:47 + 57.54
191 M 60 km vapaa 515 Tommi Hakala 3:35:47 + 57.54
192 M 60 km vapaa 129 Heikki Punju Kajaanin palokunnan urheilijat 3:35:50 + 57.57
193 M 60 km vapaa 250 Eemeli Vähäsöyrinki KL 3:36:25 + 58.32
194 M 60 km vapaa 526 Jarmo Metsähonkala Maanrakennus Metsähonkala 3:36:39 + 58.45
195 M 60 km vapaa 125 Timo Kaakinen 3:36:49 + 58.56
196 M 60 km vapaa 158 Paavo Purmonen Ylämylly 3:37:50 + 59.57
197 M 60 km vapaa 448 Mika Haaja 3:37:53 + 1.00.00
198 M 60 km vapaa 161 Ilkka Leskelä Ilen hiihtotiimi 3:37:54 + 1.00.01
199 M 60 km vapaa 381 Kari Julkunen Kuopion palomiesurheilijat 3:38:39 + 1.00.45
200 M 60 km vapaa 229 Ari Niemi 3:38:43 + 1.00.50
201 M 60 km vapaa 142 Osmo Saarikoski Alajärven Ankkurit 3:38:44 + 1.00.51
202 M 60 km vapaa 192 Timo Malmi Timon tiimi 3:39:19 + 1.01.25
203 M 60 km vapaa 222 Timo-Jussi Talsi Mullinkosken Kuohu 3:39:28 + 1.01.35
204 M 60 km vapaa 224 Janne Siiskonen 3:39:29 + 1.01.36
204 M 60 km vapaa 189 Erkki Hekkala Kuusamo 3:39:29 + 1.01.36
206 M 60 km vapaa 259 Enrico Coucourde S.C. SESTRIERE 3:40:10 + 1.02.17
207 M 60 km vapaa 176 Markku Haapamäki FC FC 3:40:27 + 1.02.34
208 M 60 km vapaa 383 Mika Penttilä 3:40:49 + 1.02.56
209 M 60 km vapaa 283 Pawel KOTLARZ 3:41:00 + 1.03.07
210 M 60 km vapaa 386 Mikko Niemelä 3:41:23 + 1.03.30
211 M 60 km vapaa 1195 Matti Rasinkoski 3:41:36 + 1.03.42
212 M 60 km vapaa 156 Igor Rodkin 3:42:17 + 1.04.24
213 M 60 km vapaa 139 Iikka Yrjänä Siikajoki 3:42:25 + 1.04.32
214 M 60 km vapaa 38 Vesa Partanen 3:42:31 + 1.04.38
215 M 60 km vapaa 77 Hannu Karila 3:42:33 + 1.04.40
216 M 60 km vapaa 441 Juha Nurminen 3:42:37 + 1.04.44
217 M 60 km vapaa 175 Mikko Huuki Kannuksen Ura 3:42:38 + 1.04.45
218 M 60 km vapaa 426 Jarmo Kotajärvi Raahen Ykköspalvelu Oy 3:42:42 + 1.04.49
219 M 60 km vapaa 93 Anssi Ollikainen 3:43:21 + 1.05.28
220 M 60 km vapaa 281 Kosinski DANIEL SN Klasyk, Warsaw Hotdog Team 3:43:37 + 1.05.43
221 M 60 km vapaa 132 Heikki Karjalainen 3:43:37 + 1.05.44
222 M 60 km vapaa 340 Kamil Zatonski SN Klasyk Warszawa 3:43:53 + 1.06.00
223 M 60 km vapaa 494 Matti Rantala 3:43:53 + 1.06.00
224 M 60 km vapaa 239 Matti-Jussi Partanen Electrofit.fi Hiihtokoulu 3:44:56 + 1.07.03
225 M 60 km vapaa 65 Jorma Auvinen Kuopio 3:45:07 + 1.07.13
226 M 60 km vapaa 87 Olli-Matti Airiola 3:45:15 + 1.07.22
227 M 60 km vapaa 41 Reijo Tuomi Saarijärven Pullistus 3:45:18 + 1.07.25
228 M 60 km vapaa 117 Olli-Pekka Siltala 3:45:43 + 1.07.50
229 M 60 km vapaa 220 Tuomo Hokkanen 3:45:48 + 1.07.55
230 M 60 km vapaa 11 Seppo Ranta-Eskola Oulaisten Huima 3:45:53 + 1.08.00
231 M 60 km vapaa 518 Jyrki Rantanen Anna Sitä Märkää 3:46:42 + 1.08.49
232 M 60 km vapaa 205 Alexander Parygin Pskov Ski Team 3:47:02 + 1.09.09
233 M 60 km vapaa 499 Michael Ivanov 3:47:20 + 1.09.27
234 M 60 km vapaa 248 Sami Rusanen 3:47:30 + 1.09.37
235 M 60 km vapaa 191 Antti Viita LänRa 3:47:34 + 1.09.41
236 M 60 km vapaa 418 Jarkko Laukkanen Lehmo 3:47:38 + 1.09.45
237 M 60 km vapaa 519 Jorma Repo 3:47:40 + 1.09.47
238 M 60 km vapaa 335 Egor Bezzubov 3:47:43 + 1.09.50
239 M 60 km vapaa 24 Hiskias Jylkkä Raahe 3:47:53 + 1.09.59
240 M 60 km vapaa 213 Jukka Salonpää OuHu 3:48:10 + 1.10.16
241 M 60 km vapaa 415 Seppo Juntunen Juukan Jänne 3:48:30 + 1.10.37
242 M 60 km vapaa 143 Aku-Pekka Mölsä 3:48:49 + 1.10.56
243 M 60 km vapaa 507 Juha Rahikka 3:48:53 + 1.11.00
244 M 60 km vapaa 32 Ensio Huopainen LuPo 3:49:02 + 1.11.09
245 M 60 km vapaa 263 Kalle Yrjänä Jaakkolan MTY 3:49:39 + 1.11.46
246 M 60 km vapaa 55 Aarne Mörsky Lahden Työväen Hiihtäjät 3:49:40 + 1.11.47
247 M 60 km vapaa 84 Kari Borén 3:49:45 + 1.11.52
248 M 60 km vapaa 293 Alexandro WÖCKNER Euroloppet 3:49:48 + 1.11.55
249 M 60 km vapaa 96 Pekka Nevala Step-in kenkäkauppa 3:50:20 + 1.12.27
250 M 60 km vapaa 124 Pasi Paavolainen Kotka 3:50:22 + 1.12.28
251 M 60 km vapaa 116 Hannu Korhonen Metso Paper 3:50:31 + 1.12.37
252 M 60 km vapaa 427 Jussi Sarjanen 3:50:43 + 1.12.50
253 M 60 km vapaa 484 Ville Palosaari 3:50:54 + 1.13.01
254 M 60 km vapaa 144 Seppo Pulliainen 3:51:01 + 1.13.08
255 M 60 km vapaa 276 Kim Lehtinen 3:51:05 + 1.13.12
256 M 60 km vapaa 398 Janne Antero Rantala 3:51:13 + 1.13.20
257 M 60 km vapaa 46 Kimmo Virtanen Kajaanin Perhokerho 3:51:25 + 1.13.32
258 M 60 km vapaa 199 Pertti Haapamäki FC FC 3:51:35 + 1.13.42
259 M 60 km vapaa 155 Mika Kurttila Raahe 3:51:54 + 1.14.01
260 M 60 km vapaa 48 Olavi Salomaa Haapajärvi 3:52:01 + 1.14.08
261 M 60 km vapaa 240 Tuomas Lappi Nokia 3:52:19 + 1.14.25
262 M 60 km vapaa 1 Tuomo Kauhaniemi Vilppulan Veikot 3:53:04 + 1.15.11
263 M 60 km vapaa 123 Petri Juntunen Kuopio 3:53:08 + 1.15.14
264 M 60 km vapaa 44 Juha Korhonen LähiTapiola Savo 3:53:17 + 1.15.24
265 M 60 km vapaa 251 Harri Marila Sastamala 3:53:23 + 1.15.29
266 M 60 km vapaa 194 Aarne Kehänen Pu/Ryhti 3:53:38 + 1.15.45
267 M 60 km vapaa 233 Osmo Heikkinen VR Urheilu 3:53:45 + 1.15.52
268 M 60 km vapaa 20 Ari-Pekka Poikonen Kuopio 3:53:57 + 1.16.04
269 M 60 km vapaa 437 Jouko Reponen 3:54:02 + 1.16.09
270 M 60 km vapaa 362 Tomas Matras SK Chrast 3:54:33 + 1.16.39
271 M 60 km vapaa 510 Raimo Kainulainen Varpaisjärven Vire 3:54:40 + 1.16.47
272 M 60 km vapaa 368 Pasi Rissanen Kuopion palomiesurheilijat 3:54:51 + 1.16.58
273 M 60 km vapaa 416 jari marjoniemi 3:55:02 + 1.17.09
274 M 60 km vapaa 225 Markku Lappi Rantasalmen Urheilijat 3:55:05 + 1.17.12
275 M 60 km vapaa 7 Marko Takanen 3:55:35 + 1.17.42
276 M 60 km vapaa 89 Torsti Jyrkkä 3:55:39 + 1.17.46
277 M 60 km vapaa 420 Henrik Haataja Kempeleen siirtokuljetus 3:56:04 + 1.18.11
278 M 60 km vapaa 544 Tuomo Rokka Anna Sitä Märkää 3:56:04 + 1.18.11
279 M 60 km vapaa 164 Jukka Saarijärvi LähiTapiola Pirkanmaa 3:57:03 + 1.19.10
279 M 60 km vapaa 174 Jari Kujansuu Lepaan polku 3:57:03 + 1.19.10
281 M 60 km vapaa 52 Raimo Aho Lakeuden Kipinä 3:57:09 + 1.19.16
282 M 60 km vapaa 63 Ari Juola HKJ 3:57:12 + 1.19.19
283 M 60 km vapaa 421 Ilpo Niemelä 3:57:45 + 1.19.52
284 M 60 km vapaa 92 Mika Heilala 3:57:47 + 1.19.54
285 M 60 km vapaa 166 Ari Sivonen Transtech Oy 3:58:03 + 1.20.10
286 M 60 km vapaa 358 Tommi Heikkinen Urheiluhieroja T:Heikkinen 3:58:07 + 1.20.13
287 M 60 km vapaa 112 Pasi Törmälehto K-Rauta Rautapohja 3:58:20 + 1.20.27
288 M 60 km vapaa 434 Markus Rannankari 3:58:21 + 1.20.27
289 M 60 km vapaa 154 Juhani Väisänen 3:58:29 + 1.20.36
290 M 60 km vapaa 149 Oiva Valjus 3:59:08 + 1.21.15
291 M 60 km vapaa 357 Ari Marttila Vaskuun Vauhti 3:59:29 + 1.21.36
292 M 60 km vapaa 234 Kari Turunen Kerava 3:59:45 + 1.21.52
293 M 60 km vapaa 168 Pasi Saikkonen Transtech Oy 3:59:47 + 1.21.54
294 M 60 km vapaa 401 Juha Karjalainen 3:59:52 + 1.21.59
295 M 60 km vapaa 153 Jussi Pesola fitlandia.fi 3:59:54 + 1.22.01
296 M 60 km vapaa 165 Hannu Nuoranne 3:59:56 + 1.22.03
297 M 60 km vapaa 204 Riku Niemi 4:00:48 + 1.22.54
298 M 60 km vapaa 402 Arvo Oikarinen 4:00:59 + 1.23.06
299 M 60 km vapaa 490 Jouko Kaarteenaho 4:02:35 + 1.24.42
300 M 60 km vapaa 407 Arto Korhonen 4:03:08 + 1.25.15
301 M 60 km vapaa 275 Ari Matkaselkä Oulaisten Huima / OuHu 4:05:28 + 1.27.35
302 M 60 km vapaa 289 Markku Okka Nokia 4:05:30 + 1.27.37
303 M 60 km vapaa 135 Ilkka Hanhela Hanhiperän Vauhti 4:07:49 + 1.29.56
304 M 60 km vapaa 80 Esa-Heikki Meriläinen 4:07:56 + 1.30.02
305 M 60 km vapaa 350 Martti Miettinen 4:08:14 + 1.30.20
306 M 60 km vapaa 9 Juha-Pekka Kolehmainen 4:08:33 + 1.30.40
307 M 60 km vapaa 215 Kari Koponen Kuopio 4:08:56 + 1.31.03
308 M 60 km vapaa 98 Erkki Huuskonen TeliaSonera Finland Oyj 4:09:12 + 1.31.19
309 M 60 km vapaa 380 Olli Vasiljev 4:09:13 + 1.31.20
310 M 60 km vapaa 72 Henri Miettinen 4:09:33 + 1.31.40
311 M 60 km vapaa 91 Arto Kärkkäinen Viekin Valtakunta 4:09:34 + 1.31.41
312 M 60 km vapaa 230 Jarno Leinonen VR Urheilu 4:09:42 + 1.31.48
313 M 60 km vapaa 101 Jussi Mäki 4:09:43 + 1.31.50
314 M 60 km vapaa 170 Timo Räsänen KuoLOn Punttiheikot 4:09:48 + 1.31.55
315 M 60 km vapaa 76 Kari Paloniemi 4:09:55 + 1.32.02
316 M 60 km vapaa 364 Jyrki Hirviniemi 4:09:56 + 1.32.02
317 M 60 km vapaa 246 Ari Immonen 4:11:07 + 1.33.14
318 M 60 km vapaa 12 Kai Alajoki OMG Chemicals / Kokkola 4:11:25 + 1.33.32
319 M 60 km vapaa 53 Alexander Alexandrov IRC-Club 4:12:14 + 1.34.20
320 M 60 km vapaa 5 Mikko Kotiranta 4:12:18 + 1.34.24
321 M 60 km vapaa 206 Jouni Vikman Wipak 4:12:33 + 1.34.39
322 M 60 km vapaa 36 Jouko Huhtala 4:12:44 + 1.34.51
323 M 60 km vapaa 433 Tero Mähönen 4:12:58 + 1.35.05
324 M 60 km vapaa 406 Ilkka Meriläinen 4:13:04 + 1.35.11
325 M 60 km vapaa 522 Pertti Hiltunen 4:13:05 + 1.35.12
326 M 60 km vapaa 408 Timo Kukkonen 4:13:08 + 1.35.14
327 M 60 km vapaa 3 Jussi Ahtonen kuhmo 4:13:11 + 1.35.18
328 M 60 km vapaa 173 Harri Lepistö 4:13:15 + 1.35.22
329 M 60 km vapaa 348 Tuomas Keskitalo 4:13:21 + 1.35.28
330 M 60 km vapaa 218 Kari Wahlman 4:13:22 + 1.35.29
331 M 60 km vapaa 190 Jari Haverinen 4:13:23 + 1.35.30
332 M 60 km vapaa 179 Erkki Koivuniemi SKO-SKITEAM 4:13:55 + 1.36.02
333 M 60 km vapaa 159 Kari Korhonen 4:14:45 + 1.36.51
334 M 60 km vapaa 523 Eino Laine Mikkeli Latu 4:14:46 + 1.36.53
335 M 60 km vapaa 30 Veikko Lavonen TeKU-kajaani 4:14:46 + 1.36.53
336 M 60 km vapaa 35 Antero Hänninen 4:14:53 + 1.37.00
337 M 60 km vapaa 395 Thomas ORourke 4:16:14 + 1.38.21
338 M 60 km vapaa 118 Tuomo Rämö Metso Paper 4:16:39 + 1.38.46
339 M 60 km vapaa 347 Mika Jokinen 4:17:59 + 1.40.06
340 M 60 km vapaa 279 Risto Korpi 4:18:22 + 1.40.29
341 M 60 km vapaa 70 Janne Heino Kaeser 4:19:30 + 1.41.37
342 M 60 km vapaa 268 Kimmo Salminen 4:19:32 + 1.41.39
343 M 60 km vapaa 51 Tommi Pärmäkoski Kuortaneen Urheiluopisto 4:21:21 + 1.43.28
344 M 60 km vapaa 152 Niko Ruokosuo 4:21:41 + 1.43.48
345 M 60 km vapaa 269 Joonas Niemi 4:22:03 + 1.44.10
346 M 60 km vapaa 223 Karri Pöntinen 4:22:51 + 1.44.58
347 M 60 km vapaa 480 Jussi Nurminen KL 4:23:46 + 1.45.53
348 M 60 km vapaa 249 Ari Nurminen KL 4:23:47 + 1.45.54
349 M 60 km vapaa 162 Antti Nikkola 4:24:50 + 1.46.57
350 M 60 km vapaa 254 Jussi Lemmetty Stora Enso Metsä 4:24:50 + 1.46.57
351 M 60 km vapaa 376 Pekka Koivula Oulu 4:25:03 + 1.47.10
352 M 60 km vapaa 405 Reijo Särkkä Suur-Savon Osuuspankki 4:25:07 + 1.47.14
353 M 60 km vapaa 513 Janne Haukipuro Jännevirran HS 4:25:10 + 1.47.17
354 M 60 km vapaa 372 Pekka Tanttu 4:25:26 + 1.47.33
355 M 60 km vapaa 94 Veli-Matti Lappi 4:25:50 + 1.47.57
356 M 60 km vapaa 81 Sami Ahonen 4:26:23 + 1.48.30
357 M 60 km vapaa 67 Tuomo Tuppurainen 4:26:37 + 1.48.44
358 M 60 km vapaa 181 Ilkka Luoma 4:27:21 + 1.49.27
359 M 60 km vapaa 150 Risto Suokas Vantaa 4:28:07 + 1.50.14
360 M 60 km vapaa 492 Petri Sippola 4:28:38 + 1.50.45
361 M 60 km vapaa 242 Matti Turtiainen 4:29:41 + 1.51.48
362 M 60 km vapaa 511 Miika Rutanen 4:30:08 + 1.52.15
363 M 60 km vapaa 543 Jarmo Mikkonen 4:32:11 + 1.54.18
364 M 60 km vapaa 393 Ari Lehto Wipak 4:33:30 + 1.55.37
365 M 60 km vapaa 146 Jouni Häkkinen 4:34:17 + 1.56.24
366 M 60 km vapaa 196 Jyri Siivonen Päijät-Hämeen Mänty 4:34:36 + 1.56.42
367 M 60 km vapaa 182 Juha Mustonen Hietalahti 4:35:54 + 1.58.01
368 M 60 km vapaa 527 Kari Mannonen 4:36:01 + 1.58.07
369 M 60 km vapaa 356 Aki Mikkola LUT 4:38:03 + 2.00.10
370 M 60 km vapaa 502 Timo Paalanko 4:40:02 + 2.02.09
371 M 60 km vapaa 126 Sami Nuijanmaa Vantaa 4:40:19 + 2.02.25
372 M 60 km vapaa 339 Kari Laaninen Liperi 4:41:07 + 2.03.13
373 M 60 km vapaa 282 Yanis KURGANOV Dinamo 4:41:49 + 2.03.56
374 M 60 km vapaa 256 Ville Härmä 4:42:24 + 2.04.30
375 M 60 km vapaa 231 Matti Keränen VR Urheilu 4:42:24 + 2.04.31
376 M 60 km vapaa 482 Juhani Vähäsöyrinki La-Ve 4:44:06 + 2.06.12
377 M 60 km vapaa 187 Jaakko Ryymin MTK-IISALMI 4:44:21 + 2.06.28
378 M 60 km vapaa 411 Jussi Kuoppala 4:44:43 + 2.06.50
379 M 60 km vapaa 216 Jarkko Hautamäki Vahvat Hiihtäjät 4:45:47 + 2.07.54
380 M 60 km vapaa 127 Kari Tamsi Vantaa 4:47:18 + 2.09.25
381 M 60 km vapaa 394 Tommy Blomqvist 4:47:19 + 2.09.26
382 M 60 km vapaa 521 Ahti Hiltunen Kuopion Kauppaopettajat 4:48:11 + 2.10.17
383 M 60 km vapaa 73 Jari Ristimäki SKO Ski Team 4:48:11 + 2.10.18
384 M 60 km vapaa 505 Pasi Nyman 4:48:44 + 2.10.51
385 M 60 km vapaa 178 Jouko Palmroth Jämsä 4:51:13 + 2.13.20
386 M 60 km vapaa 10 Paavo Hänninen 4:51:59 + 2.14.06
387 M 60 km vapaa 446 Teuvo Vähäsarja 4:52:29 + 2.14.36
388 M 60 km vapaa 115 Esa Moilanen 4:52:58 + 2.15.04
389 M 60 km vapaa 255 Timo Koivula Limingan Niittomiehet 4:53:09 + 2.15.16
390 M 60 km vapaa 243 Janne Räsänen h&s adventures 4:54:52 + 2.16.59
391 M 60 km vapaa 128 Jukka-Pekka Airikainen 4:55:46 + 2.17.53
392 M 60 km vapaa 79 Jukka Räsänen SunSet Riders 5:00:18 + 2.22.24
393 M 60 km vapaa 226 Jorma Ilves Liikuntapalvelut KaksÄmmää Oy 5:06:07 + 2.28.13
394 M 60 km vapaa 341 David MATTHEWS Team Nordic International 5:06:42 + 2.28.49
395 M 60 km vapaa 280 Veli Savolainen 5:08:24 + 2.30.31
396 M 60 km vapaa 2 Heikki Kallio SRV Rakennus Oy 5:09:46 + 2.31.53
397 M 60 km vapaa 69 Lassi Käyhkö Vaaraslahti 5:09:59 + 2.32.06
398 M 60 km vapaa 50 Veikko Ruotsalainen Joutsenniemen PVY 5:10:11 + 2.32.18
399 M 60 km vapaa 361 Juhani Latvakoski 5:23:52 + 2.45.59
1 N 120 km 1181 Laura Salminen 7:32:08 +
2 N 120 km 1187 Imke Höfling Iisalmen Visa 8:15:36 + 43.28
1 N 30 km perinteinen 2265 Anette Veerpalu Reisjärven Pilke 1:47:07 +
2 N 30 km perinteinen 2267 Tiina Moilanen Siilinjärven Hiihtoseura 1:47:13 + 7
3 N 30 km perinteinen 2173 Päivi Piminäinen Kainuun Hiihtoseura 1:47:13 + 7
4 N 30 km perinteinen 2244 Miia Säilynoja Sievin Sisu 1:49:01 + 1.55
5 N 30 km perinteinen 2264 Mari Laitala Reisjärven Pilke 1:52:05 + 4.59
6 N 30 km perinteinen 2282 Iita Niskanen Vieremän Koitto 2:00:59 + 13.53
7 N 30 km perinteinen 2153 Sanna Junttila Kokkolan Suunnistajat 2:02:37 + 15.31
8 N 30 km perinteinen 2179 Sofia Ervasti kev 2:12:36 + 25.30
9 N 30 km perinteinen 2250 Kaisa Loikkanen 2:15:10 + 28.04
10 N 30 km perinteinen 2248 Anne Korhonen Sotkamon Jymy 2:17:00 + 29.54
11 N 30 km perinteinen 2178 Kirsi Roivainen Kuopio 2:19:18 + 32.12
12 N 30 km perinteinen 2130 Sari Hirvelä Jurva 2:19:45 + 32.39
13 N 30 km perinteinen 2270 Maija Penttinen Vuokatin Urheiluopisto 2:19:50 + 32.44
14 N 30 km perinteinen 2175 Liisa Kämäräinen Rantasalmen Urheilijat 2:22:09 + 35.03
15 N 30 km perinteinen 2252 Nina Kovalainen Kajaani 2:23:04 + 35.58
16 N 30 km perinteinen 2249 Anna Hollmén 2:25:27 + 38.21
17 N 30 km perinteinen 2266 Sari Miettinen Karttula 2:26:03 + 38.57
18 N 30 km perinteinen 2301 Marjo Pantti 2:27:43 + 40.37
19 N 30 km perinteinen 2013 Tatiana Mazko Parrot Ski Team 2:28:15 + 41.09
20 N 30 km perinteinen 2131 Anna Seppänen 2:30:25 + 43.19
21 N 30 km perinteinen 2258 Riitta Roine Sk Åsen 2:31:40 + 44.33
22 N 30 km perinteinen 2177 Sanna Valkeejärvi 2:31:48 + 44.42
23 N 30 km perinteinen 2180 Päivi Vähäsöyrinki KL 2:32:22 + 45.16
24 N 30 km perinteinen 2251 Hanne Nuutinen Sinebrychoff 2:33:46 + 46.40
25 N 30 km perinteinen 2245 Oona Heilala Saloisten Reipas 2:35:05 + 47.59
26 N 30 km perinteinen 2151 Satu Mehtonen 2:40:07 + 53.01
27 N 30 km perinteinen 2145 Sanna Jokela 2:40:50 + 53.44
28 N 30 km perinteinen 2185 Dawn Barton 2:45:06 + 58.00
29 N 30 km perinteinen 2163 Tarja Kannisto 2:46:48 + 59.42
30 N 30 km perinteinen 2157 Kirsi Vesterinen Hyvinkää 2:47:21 + 1.00.15
31 N 30 km perinteinen 2268 Riitta Heinonen Ikaalisten käsi-ja kauppaoppilaitos 2:48:29 + 1.01.23
32 N 30 km perinteinen 2170 Lea Soittila 2:48:54 + 1.01.48
33 N 30 km perinteinen 2134 Raili Anttila Kunto-Pirkat 2:49:13 + 1.02.07
34 N 30 km perinteinen 2159 Sini Kantola 2:50:42 + 1.03.36
35 N 30 km perinteinen 2182 Riitta Rekonen 2:52:11 + 1.05.05
36 N 30 km perinteinen 2247 Anna Palo 2:56:23 + 1.09.17
37 N 30 km perinteinen 2269 Ulla Holopainen Maakunta 2:59:13 + 1.12.06
38 N 30 km perinteinen 2184 Riitta Welsby KL 3:00:35 + 1.13.29
39 N 30 km perinteinen 2160 Anne Tölli Champion Door Oy 3:01:27 + 1.14.21
40 N 30 km perinteinen 2149 Maija-Leena Autio 3:03:16 + 1.16.10
41 N 30 km perinteinen 2169 Monica Huldén IK Myran 3:03:57 + 1.16.50
42 N 30 km perinteinen 2133 Taina Rissanen 3:05:23 + 1.18.17
43 N 30 km perinteinen 2168 Riitta Noponen 3:08:21 + 1.21.15
44 N 30 km perinteinen 2152 Hanne Tapanen 3:08:31 + 1.21.24
45 N 30 km perinteinen 2137 Sirpa Grönholm SKO Ski-Team 3:08:43 + 1.21.36
46 N 30 km perinteinen 2135 Liisa Martikainen SKO Ski-Team 3:08:44 + 1.21.38
47 N 30 km perinteinen 2143 Nina Kohonen Pohjolan Mylly 3:10:09 + 1.23.02
48 N 30 km perinteinen 2144 Outi Hyvönen Pohjolan Mylly 3:10:09 + 1.23.03
49 N 30 km perinteinen 2183 Anne Lukkari KL 3:11:25 + 1.24.19
50 N 30 km perinteinen 2254 Barbro Skogvik 3:11:43 + 1.24.37
51 N 30 km perinteinen 2146 Anja Juntunen 3:12:16 + 1.25.10
52 N 30 km perinteinen 2150 Teija Korhonen 3:12:18 + 1.25.11
53 N 30 km perinteinen 2147 Päivi Rönkkö Mäntylahden Veto 3:13:49 + 1.26.43
54 N 30 km perinteinen 2285 Susanna Mäki-Karvia Kainuun Teräsmiehet 3:15:12 + 1.28.06
55 N 30 km perinteinen 2263 Virpi Heikkinen 3:15:14 + 1.28.07
56 N 30 km perinteinen 2255 Seija Nelimarkka Iisalmen Visa 3:17:56 + 1.30.50
57 N 30 km perinteinen 2256 Ulla Laasanen 3:18:02 + 1.30.55
58 N 30 km perinteinen 2262 Virva Hyvönen Vuokatin Hovi 3:18:15 + 1.31.09
59 N 30 km perinteinen 2166 Mirja Hinkkanen Hyvä Yritys Simpele 3:19:08 + 1.32.01
60 N 30 km perinteinen 2246 Kerttu Hulkkonen KL 3:20:23 + 1.33.17
61 N 30 km perinteinen 2259 Eija Tikkanen KL 3:20:26 + 1.33.20
62 N 30 km perinteinen 2129 Pirkko Kyckling 3:22:54 + 1.35.48
63 N 30 km perinteinen 2261 Aira Vilmi Kaj.latu 3:27:33 + 1.40.26
64 N 30 km perinteinen 2257 Saija Hellström Riihenmäen koulu 3:28:48 + 1.41.42
65 N 30 km perinteinen 2171 Mirka Anttila 3:30:34 + 1.43.28
66 N 30 km perinteinen 2260 Arja Berg 3:31:14 + 1.44.08
67 N 30 km perinteinen 2172 Marjaana Kauppi 3:32:05 + 1.44.59
68 N 30 km perinteinen 1838 Mervi Kajuutti Champion Door Oy 3:34:45 + 1.47.39
69 N 30 km perinteinen 2148 Ritva Kara SKO Ski Team 3:36:25 + 1.49.19
70 N 30 km perinteinen 2138 Heli Kemppinen 3:36:26 + 1.49.20
71 N 30 km perinteinen 2139 Ulla Leppänen 3:37:24 + 1.50.18
72 N 30 km perinteinen 2158 Anita Hirvonen hyvä yritys 3:39:05 + 1.51.59
73 N 30 km perinteinen 2253 Tuula Ilvonen 3:42:18 + 1.55.12
74 N 30 km perinteinen 2165 Marjatta Ali-keskikylä 3:42:26 + 1.55.20
75 N 30 km perinteinen 2141 Annu Ridanpää-Taittonen Kuortaneen Urheiluopisto 3:42:40 + 1.55.34
76 N 30 km perinteinen 2176 Anne Sipilä 3:48:05 + 2.00.59
77 N 30 km perinteinen 2271 Leena Penttinen Vuokatin Urheiluopisto 4:11:41 + 2.24.35
78 N 30 km perinteinen 2174 Raili Mähönen SKO 4:14:30 + 2.27.24
79 N 30 km perinteinen 2162 Merja Korhonen RRR 4:20:25 + 2.33.19
1 N 30 km vapaa 1990 Jenni Raivio Ruoveden Pirkat 1:32:35 +
2 N 30 km vapaa 2360 Johanna Niskakoski Reisjärven Pilke 1:36:23 + 3.48
3 N 30 km vapaa 1986 Jonna Juntunen Kainuun Hiihtoseura 1:36:39 + 4.04
4 N 30 km vapaa 2370 Elisa Harju Haukiputaan Kangas/PENTIK 1:40:48 + 8.13
5 N 30 km vapaa 1869 Elina Hämäläinen 1:41:18 + 8.43
6 N 30 km vapaa 1850 Aino-Maria Jääskeläinen Haapajärvi 1:42:23 + 9.48
7 N 30 km vapaa 1868 Jatta Leskinen EHS 1:46:00 + 13.25
8 N 30 km vapaa 2359 Henna Purtsi Mobra 1:46:22 + 13.47
9 N 30 km vapaa 1994 Johanna Niittymäki 1:46:27 + 13.52
10 N 30 km vapaa 1840 Marjut Vallin Lappeen Riento 1:46:42 + 14.07
11 N 30 km vapaa 1997 Zhanna Vokueva Salomon team 1:47:41 + 15.06
12 N 30 km vapaa 1852 Mirka Kupiainen Liikuntapalvelut KaksÄmmää Oy 1:49:27 + 16.52
13 N 30 km vapaa 1987 Mette Hartonen Sotkamon Jymy 1:51:02 + 18.27
14 N 30 km vapaa 1871 Beate KLEINDIENST SC Riederau 1:51:49 + 19.14
15 N 30 km vapaa 1859 Oksana Kuzmich RLM 1:57:45 + 25.10
16 N 30 km vapaa 1843 Jaana Pulkkinen 1:59:14 + 26.39
17 N 30 km vapaa 2354 Susanna Lintunen Sulkavan Tarmo 2:01:11 + 28.36
18 N 30 km vapaa 1858 Anne Komulainen Electrofit.fi Hiihtokoulu 2:02:40 + 30.05
19 N 30 km vapaa 1988 Julia Korkiakoski 2:03:22 + 30.47
20 N 30 km vapaa 1845 Mari Jääskelä 2:04:20 + 31.45
21 N 30 km vapaa 1853 Heli Lehikoinen Liikuntapalvelut KaksÄmmää Oy 2:04:42 + 32.07
22 N 30 km vapaa 2365 Maija Hynninen 2:06:05 + 33.30
23 N 30 km vapaa 2362 Sonja Kellokumpu Kajaanin Suunnistajat 2:06:15 + 33.40
24 N 30 km vapaa 2368 Anne Riikonen 2:06:23 + 33.48
25 N 30 km vapaa 1865 Alla Korotkova EURODOM 2:06:33 + 33.58
26 N 30 km vapaa 2355 Mari Kainulainen JuJä 2:06:47 + 34.12
27 N 30 km vapaa 1870 Bettina MAIER RIEG 2:07:02 + 34.27
28 N 30 km vapaa 1829 Helena Kvist 2:07:10 + 34.35
29 N 30 km vapaa 226 Tanja Laitala 2:07:25 + 34.50
30 N 30 km vapaa 2000 Maija Kuisma 2:08:05 + 35.30
31 N 30 km vapaa 1846 Laura Uuskoski Álggahalli 2:08:14 + 35.39
32 N 30 km vapaa 1832 Päivi Molari 2:08:56 + 36.21
33 N 30 km vapaa 292 Päivi Karjalainen VR Urheilu 2:11:45 + 39.10
34 N 30 km vapaa 1820 Leena Savukoski Ylivieskan Kuula 2:11:47 + 39.12
35 N 30 km vapaa 2364 Maija Tulppo team Halti 2:13:42 + 41.07
36 N 30 km vapaa 1867 Mervi Rantamäki 2:14:12 + 41.37
37 N 30 km vapaa 1860 Ksenia Zolotareva Drive Event 2:15:31 + 42.56
38 N 30 km vapaa 2400 Arja Matzler 2:17:03 + 44.28
39 N 30 km vapaa 1819 Irja Leinonen Kainuun Yrittäjät 2:17:27 + 44.52
40 N 30 km vapaa 2367 Tuuli Salonen Huvasmäki Ski&Run 2:17:46 + 45.11
41 N 30 km vapaa 1872 Taina Peltonen Tohtoritiimi 2:18:09 + 45.34
42 N 30 km vapaa 1855 Irja Kammonen Rantasalmen Urheilijat 2:18:57 + 46.22
43 N 30 km vapaa 283 Liisa Taipale 2:18:57 + 46.22
44 N 30 km vapaa 1992 Päivi Peltokorpi 2:21:49 + 49.14
45 N 30 km vapaa 2363 Liisa Tiilikainen 2:22:15 + 49.40
46 N 30 km vapaa 1830 Johanna Salonpää OuHu 2:22:35 + 50.00
47 N 30 km vapaa 2132 Sanni Parkkinen 2:22:38 + 50.03
48 N 30 km vapaa 1828 Aino-Maria Linna HaU 2:22:48 + 50.13
49 N 30 km vapaa 1814 Virpi Vähäkangas 2:23:40 + 51.05
50 N 30 km vapaa 1998 Jaana Tauriainen 2:25:17 + 52.42
51 N 30 km vapaa 2353 Elena Tyshova Alfa-Bitza 2:26:38 + 54.03
52 N 30 km vapaa 1861 Kirsi Koivula Limingan Niittomiehet 2:26:48 + 54.13
53 N 30 km vapaa 1825 Tuula Korvenmaa-Juutinen Tuupovaara 2:27:53 + 55.18
54 N 30 km vapaa 1854 Marja Repo Liikuntapalvelut KaksÄmmää Oy 2:29:20 + 56.45
55 N 30 km vapaa 1985 Minna Siikaluoma Kangasala 2:30:14 + 57.39
56 N 30 km vapaa 1841 Marjut Luoma 2:30:50 + 58.15
57 N 30 km vapaa 1857 Heidi Siira Electrofit.fi Hiihtokoulu 2:31:13 + 58.38
58 N 30 km vapaa 2357 Susanna Keränen Lakeuden Larvastajat 2:31:28 + 58.53
59 N 30 km vapaa 1844 Ritva Jääskelä 2:31:30 + 58.55
60 N 30 km vapaa 2374 Riitta Lehvonen Vuokatin Urheiluopisto 2:32:16 + 59.41
61 N 30 km vapaa 1991 Taru Lilja 2:32:22 + 59.47
62 N 30 km vapaa 2371 Heidi Hoikka 2:34:02 + 1.01.27
63 N 30 km vapaa 1856 Arja Laukkanen VR Urheilu 2:34:54 + 1.02.19
64 N 30 km vapaa 1851 Niina Mäntyniemi 2:35:08 + 1.02.33
65 N 30 km vapaa 1835 Kirsi Mäntyniemi-Sipilä 2:35:08 + 1.02.33
66 N 30 km vapaa 1999 Anne Äijälä 2:35:57 + 1.03.22
67 N 30 km vapaa 1818 Anita Meyer-Wenger 2:36:14 + 1.03.39
68 N 30 km vapaa 1847 Ritva Suominen 2:37:41 + 1.05.06
68 N 30 km vapaa 1848 Tiina Koski-Laulaja 2:37:41 + 1.05.06
70 N 30 km vapaa 2361 Riitta Sirviö 2:38:35 + 1.06.00
71 N 30 km vapaa 1834 Vuokko Niemi OULU 2:40:41 + 1.08.06
72 N 30 km vapaa 1839 Heini Alajääski G4S 2:41:17 + 1.08.42
73 N 30 km vapaa 1862 Anna Li EURODOM 2:43:13 + 1.10.38
74 N 30 km vapaa 1826 Greta Tanskanen Pohjolan Mylly 2:45:51 + 1.13.16
75 N 30 km vapaa 1822 Jaana Nissinen LähiTapiola Savo 2:47:32 + 1.14.57
76 N 30 km vapaa 1849 Hanne Purmonen 2:49:16 + 1.16.41
77 N 30 km vapaa 1833 Heini Kananen 2:49:16 + 1.16.41
78 N 30 km vapaa 263 Tiina Aho 2:50:09 + 1.17.34
79 N 30 km vapaa 1827 Olga Kuzina 2:56:36 + 1.24.01
80 N 30 km vapaa 1842 Pirjo Kauppila Kajaani 2:56:55 + 1.24.20
81 N 30 km vapaa 2373 Minna Pyy Maakunta 2:56:58 + 1.24.23
82 N 30 km vapaa 1989 Emma Maaranen 3:03:03 + 1.30.28
83 N 30 km vapaa 2351 Maria Niemi 3:03:20 + 1.30.45
84 N 30 km vapaa 2352 Kristiina Mäki-Mikkilä 3:03:20 + 1.30.45
85 N 30 km vapaa 1823 Riitta Vesakivi LähiTapiola Savo 3:04:35 + 1.32.00
86 N 30 km vapaa 1816 Terttu Kareketo-Greijer 3:06:01 + 1.33.26
87 N 30 km vapaa 1817 Leila Tupasela 3:06:02 + 1.33.27
88 N 30 km vapaa 1821 Irmeli Tuomi Saarijärvi 3:07:33 + 1.34.58
89 N 30 km vapaa 2356 Johanna Kuivalainen Lapinlahti 3:15:54 + 1.43.19
90 N 30 km vapaa 318 Natalia Mesheryakov 3:25:27 + 1.52.52
91 N 30 km vapaa 1995 Riikka Lukkari 3:27:01 + 1.54.26
92 N 30 km vapaa 1996 Sanni Lukkari 3:27:17 + 1.54.42
93 N 30 km vapaa 1993 Eveliina Käyhkö 3:33:41 + 2.01.06
94 N 30 km vapaa 2372 Tarja Raerinne 3:33:41 + 2.01.06
95 N 30 km vapaa 2366 Tiina Kolari 3:38:24 + 2.05.49
1 N 60 km perinteinen 1428 Jenni Höylänen Lauttakylän Luja 3:28:29 +
2 N 60 km perinteinen 1426 Eeva Nurmi Kymin Koskenpojat 3:33:43 + 5.14
3 N 60 km perinteinen 1424 Helinä Turtinen Kainuun Prikaati 3:45:15 + 16.47
4 N 60 km perinteinen 1340 Svetlana Tyshova Alfa-Bitza 3:54:09 + 25.40
5 N 60 km perinteinen 1417 Anita Harju PoPeye Team Kouvola 4:06:36 + 38.08
6 N 60 km perinteinen 1429 Anne Kalliokoski Veteli 4:09:59 + 41.31
7 N 60 km perinteinen 1422 Katja Sorri Jyväskylä 4:12:24 + 43.56
8 N 60 km perinteinen 1338 Sirpa Harju 4:14:14 + 45.46
9 N 60 km perinteinen 1440 Senni Vuolle Seinäjoen hiihtoseura 4:18:53 + 50.25
10 N 60 km perinteinen 1432 Anni Vainola Vuokatin Urheiluopisto 4:21:30 + 53.02
11 N 60 km perinteinen 1435 Virpi Huotari 4:22:42 + 54.14
12 N 60 km perinteinen 1336 Kaisa Kurittu 4:28:27 + 59.59
13 N 60 km perinteinen 1418 Ida-Marie Skogvik 4:31:06 + 1.02.38
14 N 60 km perinteinen 1421 Johanna Ritanotko Ernst&Young 4:33:16 + 1.04.48
15 N 60 km perinteinen 1344 Eija Kestilä Relator Oy 4:41:35 + 1.13.07
16 N 60 km perinteinen 1347 Mirja Kujala imatranurheilijat 5:01:45 + 1.33.16
17 N 60 km perinteinen 1346 Kristiina Mattila Keravan Urheilijat/Koff 5:10:10 + 1.41.42
18 N 60 km perinteinen 1454 Marjut Mäkelä Haijaa.fi 5:13:06 + 1.44.38
19 N 60 km perinteinen 1341 Tiina Laajala Tahdonvoimaa Timpani ry 5:14:45 + 1.46.17
20 N 60 km perinteinen 1348 Sanna Vesterinen Westline Oy 5:18:04 + 1.49.35
21 N 60 km perinteinen 1431 Henna Karppinen Vuokatin Urheiluopisto 5:20:48 + 1.52.20
22 N 60 km perinteinen 1425 Suvi Toivola MT-Suksihuolto 5:25:06 + 1.56.38
23 N 60 km perinteinen 1419 Kristiina Kananen 5:25:59 + 1.57.30
24 N 60 km perinteinen 1343 Airi Suni 5:26:03 + 1.57.35
25 N 60 km perinteinen 1342 Niina Rantamäki 5:35:31 + 2.07.03
26 N 60 km perinteinen 1337 Teija Alanko Ilmajoki 5:35:32 + 2.07.03
27 N 60 km perinteinen 1423 Jenni Uusimaa 5:37:54 + 2.09.26
28 N 60 km perinteinen 1427 Emilia Lehtonen Ruovesi 5:52:28 + 2.24.00
29 N 60 km perinteinen 1416 Leena Kaartinen Päijät-Hämeen Veteraaniurheilijat (PHVU) 6:15:36 + 2.47.07
1 N 60 km vapaa 456 Päivi Roivainen Siilinjärven Hiihtoseura 3:12:01 +
2 N 60 km vapaa 465 Sari Puumala Stamina Triathlon Club 3:15:11 + 3.11
3 N 60 km vapaa 472 Satu Kemppainen Ristijärven Pyry 3:17:54 + 5.54
4 N 60 km vapaa 474 Jessica Strandholm Vörå IF 3:20:47 + 8.47
5 N 60 km vapaa 310 Satu Pöntiö 3:20:52 + 8.51
6 N 60 km vapaa 462 Anni Angeria 3:20:54 + 8.54
7 N 60 km vapaa 306 Katja Virtanen Sysmän Sisu 3:21:14 + 9.14
8 N 60 km vapaa 478 Riikka Varjus Vuokatin Urheiluopisto 3:21:47 + 9.47
9 N 60 km vapaa 500 Tatiana Larionova 3:24:00 + 12.00
10 N 60 km vapaa 301 Niina Jämsén 3:29:18 + 17.18
11 N 60 km vapaa 321 Johanna Saari 3:33:58 + 21.58
12 N 60 km vapaa 305 Seija Ylikotila OTC 3:34:01 + 22.00
13 N 60 km vapaa 458 Katerina Matrasova SK Chrast 3:36:00 + 24.00
14 N 60 km vapaa 464 Marjo-Riitta Toivari Lappeenranta 3:41:51 + 29.51
15 N 60 km vapaa 295 Laura Pietilä 3:46:13 + 34.13
16 N 60 km vapaa 477 Jaana Vatanen Maakunta 3:48:23 + 36.23
17 N 60 km vapaa 318 Anu Puttonen Ristiinan Urheilijat 3:48:24 + 36.23
18 N 60 km vapaa 309 Emmi Nissinen Vieremän koitto 3:48:52 + 36.52
19 N 60 km vapaa 34 Leena Aalto Tampere 3:50:11 + 38.11
20 N 60 km vapaa 461 Niina Halonen Mäntylahden Veto 3:50:28 + 38.28
21 N 60 km vapaa 459 Anja Halonen HTL 3:50:32 + 38.32
22 N 60 km vapaa 333 Tuula Pyykkönen 3:55:38 + 43.38
23 N 60 km vapaa 307 Anu Siltala 3:57:44 + 45.44
24 N 60 km vapaa 330 Ekaterina Vatamanovskaya EURODOM 3:58:02 + 46.02
25 N 60 km vapaa 331 Katri Tiainen Joensuu 3:59:54 + 47.54
26 N 60 km vapaa 460 Miia Paatola 4:00:25 + 48.25
27 N 60 km vapaa 315 Eeva-Liisa Niemi 4:00:49 + 48.48
28 N 60 km vapaa 297 Raili Tonteri Hartolan Voima 4:02:43 + 50.43
29 N 60 km vapaa 298 Outi Poikonen 4:02:48 + 50.48
30 N 60 km vapaa 466 Päivi Partanen Intotalo Oy 4:02:59 + 50.59
31 N 60 km vapaa 452 Nea Heilala Saloisten Reipas 4:03:39 + 51.39
32 N 60 km vapaa 302 Kaisa Kähkönen Myontec Oy 4:03:53 + 51.52
33 N 60 km vapaa 303 Polina Trofimova Crystal 4:05:23 + 53.23
34 N 60 km vapaa 332 Katja Matkaselkä 4:05:28 + 53.28
35 N 60 km vapaa 325 Nina Rokala Electrofit.fi Hiihtokoulu 4:07:23 + 55.23
36 N 60 km vapaa 475 Katja Erkkilä 4:10:32 + 58.32
37 N 60 km vapaa 471 Miia Vilve 4:10:40 + 58.40
38 N 60 km vapaa 463 Anne Haantio 4:12:26 + 1.00.26
39 N 60 km vapaa 470 Tiina Lautamies KuoPys 4:13:01 + 1.01.01
40 N 60 km vapaa 327 Marjo Hede 4:13:08 + 1.01.08
41 N 60 km vapaa 324 Mary-Ann Wikström Electrofit.fi Hiihtokoulu 4:13:52 + 1.01.52
42 N 60 km vapaa 312 Hanna Nuoranne 4:15:53 + 1.03.53
43 N 60 km vapaa 308 Saara Malinen KaSu 4:16:47 + 1.04.47
44 N 60 km vapaa 453 Heidi-Maria Rask Kivakadun Kiri 4:16:52 + 1.04.52
45 N 60 km vapaa 493 Suvi Eskola Kutu Triathlon 4:17:58 + 1.05.58
46 N 60 km vapaa 320 Niiki Alakärppä 4:21:40 + 1.09.39
47 N 60 km vapaa 299 Kati Rönkkö 4:21:48 + 1.09.48
48 N 60 km vapaa 328 Arja Nurminen KL 4:23:47 + 1.11.47
49 N 60 km vapaa 473 Päivi Männistö Toholammin Urheilijat 4:27:20 + 1.15.20
50 N 60 km vapaa 468 tanja juntunen suomussalmi 4:27:53 + 1.15.53
51 N 60 km vapaa 491 Maarit Sippola 4:28:42 + 1.16.42
52 N 60 km vapaa 457 Anneli Repo 4:30:06 + 1.18.05
53 N 60 km vapaa 476 Marja Vuorinen 4:31:04 + 1.19.04
54 N 60 km vapaa 319 Maarit Moilanen Suomussalmen rasti 4:31:12 + 1.19.12
55 N 60 km vapaa 334 Elena SMIRNOVA Gornyak 4:32:33 + 1.20.33
56 N 60 km vapaa 304 Arja Stevander Kuortaneen Urheiluopisto 4:33:56 + 1.21.56
57 N 60 km vapaa 314 Lea Heikkinen 4:38:13 + 1.26.13
58 N 60 km vapaa 316 Miia-Maria Salmi TCC 4:39:28 + 1.27.28
59 N 60 km vapaa 342 Leena Laaninen Liperi 4:41:07 + 1.29.07
60 N 60 km vapaa 469 Katja Malila 4:47:28 + 1.35.28
61 N 60 km vapaa 454 Marjukka Ruponen 4:48:43 + 1.36.42
62 N 60 km vapaa 322 Paula Mielo Liikuntapalvelut KaksÄmmää Oy 4:49:28 + 1.37.28
63 N 60 km vapaa 329 Piia Uotinen Hollola 4:52:13 + 1.40.13
64 N 60 km vapaa 326 Heta Tenno h&s adventures 4:54:53 + 1.42.52
65 N 60 km vapaa 311 Aino-Maija Haapamäki 5:05:53 + 1.53.53